Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Jak pomóc mężowi zrozumieć, że ma problem?

30.10.2020, administrator

Choroba alkoholowa ma wpływ zarówno na życie cierpiącego, jak i jego otoczenia. Pamiętajmy jednak, że owo otoczenie również może mieć wpływ na chorego. Alkoholizm to schorzenie oparte na problemie natury psychologicznej. W jego leczeniu niezwykle istotne może okazać się zatem wsparcie najbliższych i wspólne wychodzenie z nałogu.

Mąż alkoholik może okazać się prawdziwym utrapieniem. Ważne jest podkreślenie, że nie można oceniać kobiet, które przegrały walkę z nałogiem męża. Alkoholizm wiąże się ze zmianą sytuacji ekonomicznej. Bardzo często ciągnie za sobą przemoc domową. Godna podziwu jest natomiast wytrwała praca partnerki, która postanawia pomóc swojemu mężczyźnie wyjść z choroby alkoholowej. Oczywiście tak samo działa to w drugą stronę. Kobiety również mogą być alkoholiczkami, a ich mężowie wsparciem w walce. Sytuacja nie jest czarno-biała.

Współuzależnienie to stan, w którym cierpi nie tylko osoba uzależniona, ale też jej bliscy. Często wiąże się z tuszowaniem nałogu czy usprawiedliwianiem partnera. Kiedy nasze życiowe decyzje wiążą się z nałogiem bliskiej osoby stajemy się współuzależnieni.

Co zrobić, żeby wyjść ze współuzależnienia i pomóc partnerowi lub partnerce? Przede wszystkim namówić na profesjonalne leczenie w postaci terapii psychologicznej. Terapia jest jedynym sposobem na całkowite wyjście z nałogu, który ma podłoże właśnie w problemach psychicznych. Warto będzie też nadrobić wiedzę z zakresu leczenia alkoholizmu i działalności ośrodków terapeutycznych czy klubów abstynenta. Wskazanym byłoby również skorzystanie z rozlicznych linii dla uzależnionych, współuzależnionych czy ofiar przemocy, w zależności od potrzeby. Można na nich uzyskać wsparcie, motywację i podstawową pomoc psychologiczną oraz wskazówki co do dalszych działań.

Kluczem do sukcesu może okazać się spokojna, szczera rozmowa podparta nie złością i udowadnianiem winy, lecz konkretnymi danymi i zapewnieniem wsparcia. To oczywiście bardzo trudne. Taka rozmowa wymaga ogromnego skupienia, skrupulatnego przygotowania oraz cierpliwości. Może zakończyć się niepowodzeniem. Warto próbować wiele razy, aż do skutku oraz nie bać się prosić o pomoc. Alkoholizm to nadal choroba stygmatyzująca. Jednak wpływ przyjaciół czy rodziny może być znaczący. Pokonanie choroby alkoholowej wiąże się też z zaakceptowaniem nałogu i przyznaniem się do uzależnienia. Pamiętajmy, że to przede wszystkim uzależniony powinien wykazać chęć zmiany i pracy nad swoim zdrowiem.