Porozmawiaj: 729 29 78 78

Do przełamania systemu zaprzeczania i obrony przed leczeniem w ośrodku terapii uzależnień potrzeba mocnej i zdecydowanej postawy rodziny, bliskich. Najlepsze efekty daje profesjonalnie przygotowana interwencja.

Co zrobić aby przestał pić, brać, grać ? Co zrobić aby zaczęli się leczyć ? Te pytania najczęściej pojawiają się w rozmowach z bliskimi osób uzależnionych.

 

W sytuacji gdy ktoś ma problemy z alkoholem, lekami, narkotykami lub hazardem wtedy rodzina, bliskie osoby starają się coś zrobić aby problem zniknął. Proszą, przekonują, wymuszają deklaracje poprawy i zmiany, liczą na to, że ktoś wreszcie zrozumie że źle robi, że może tym razem się ocknie i już będzie inaczej, bo przecież obiecał… Osoby uzależnione gdy słyszą, że mają problem najczęściej nie chcą tego przyjąć do wiadomości. Zaprzeczają, obwiniają bliskich, sytuację, pracodawców, „odwracają kota ogonem”, udowadniają, że nie muszą, że wszyscy tak robią, że przecież pracują, nie są „marginesem”, czasem obiecują, że już tak nie będzie itp.

Co zrobić w takiej sytuacji aby przerwać to błędne koło i pomóc osobie uzależnionej zacząć się leczyć?

Niektórzy mówią, że aby osoba uzależniona chciała się zacząć leczyć musi spaść na dno i wobec tego trzeba taką osobę zostawić i czekać aż w wyniku tego upadku otworzy oczy i poprosi o pomoc. Niestety może się tak zdarzyć, że się nie doczekamy na przebudzenie, częściej dochodzi do tragedii. Sposobem na uniknięcie takiego scenariusza, jest metoda interwencji, która sprawia, że „dno” udaje się podnieść i pomóc w podjęciu decyzji o leczeniu wcześniej, zanim wydarzy się coś nieodwracalnego.

Interwencja wobec osoby uzależnionej jest metodą, która pomaga w tym, aby osoba uzależniona podjęła leczenie. Bardzo często, przeprowadzona profesjonalnie, kończy się sukcesem czyli rozpoczęciem leczenia w Ośrodku.

Interwencja nie jest atakiem na osobę uzależnioną, kolejną awanturą. Jest konfrontacją z rzeczywistością, której celem jest rozpoczęcie leczenia od zaraz. Aby była skuteczna musi być przeprowadzona z życzliwością ale bardzo konkretnie i rzeczowo. Ważne aby brało w niej udział kilka osób bliskich i ważnych dla uzależnionego (uzależnionej).

Interwencja jest metodą, którą można przeprowadzić w domu lub Ośrodku – ważne aby dobrze się do niej przygotować. Proponujemy pomoc w tym zakresie. W trakcie sesji pomagamy opracować scenariusz takiej interwencji, uczymy jak ją właściwie przeprowadzić. Z reguły wystarcza jedna sesja „treningowa” aby dobrze przygotować się do przeprowadzenia właściwej, konstruktywnej interwencji.

 

ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ – OMÓWIMY SYTUACJĘ I USTALIMY HARMONOGRAM DZIAŁAŃ.

 


Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz porozmawiać skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Email kontakt@nowy-dzien.pl

Ośrodek leczenia uzależnień

Nowy Dzień


Godziny przyjęć

  • Poniedziałek - Niedziela: Czynne całą dobę