Uzależnienie od alkoholu
Leczenie uzależnienia od alkoholu
Alkoholizm jest chorobą, która polega na okresowym piciu napojów alkoholowych w celu doznawania ich działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikającego z odstawienia alkoholu. Jego istotą jest uzależnienie psychiczne i fizyczne.
Uzależnienie psychiczne wynika z potrzeby wypicia alkoholu dla poprawy samopoczucia, natomiast uzależnienie fizyczne jest związana ze wzrostem tolerancji na alkohol, czyli brakiem możliwości przerwania picia w zaplanowanym momencie, utratą kontroli nad wypijaną ilością alkoholu oraz zespołem abstynencji alkoholowej. Należy pamiętać, że alkoholizm jest chorobą śmiertelną.
Objawy ostrzegawcze choroby alkoholowej:
- Zauważasz, że wypicie alkoholu zaczyna Cię odprężać, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, pobudza do działania lub ułatwia zaśnięcie
- Zaczynasz szukać i organizować okazje do wypicia, wyprzedzasz kolejki, pijesz pomimo zaleceń lekarskich
- Czujesz dumę, że potrafisz wypić więcej niż kiedyś (tzw. mocna głowa spowodowana zwiększoną tolerancją na alkohol), ale jednocześnie zaczynasz mieć trudność w odtworzeniu wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu (tzw. palimpsesty alkoholowe, „przerwy w życiorysie”, „urwane filmy”)
- Unikasz rozmów na temat swojego picia oraz reagujesz gniewem jeśli ktoś sugeruje ograniczenie picia lub jeśli dostęp do alkoholu staje się ograniczony
- Zaczynasz pić samotnie, nawet jeśli do tej pory piłeś tylko w towarzystwie
- Prowadzisz samochód po spożyciu alkoholu (nawet małych ilości)
- Próbujesz podjąć „ciche” próby ograniczenia spożywanego alkoholu
Fazy choroby alkoholowej:
- Wstępna (ostrzegawcza) – zaczynasz szukać sytuacji, w których można sięgnąć po alkohol
- Krytyczna – po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu pojawia się pragnienie sięgnięcia po większą ilość. Zaczynasz szukać usprawiedliwienia dla siebie i swojego picia.
- Przewlekła – picie zaczyna być ciągłe. Powstaje degradacja moralna, osłabienie procesów myślenia, zmiany charakterologiczne. Powstaje obniżenie tolerancji na alkohol.
Objawy alkoholizmu:
- Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (suszenie, głód alkoholowy)
- Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (brak silnej woli)
- Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania (klinowanie, nie dopuszczanie do powstania kaca)
- Objawy abstynencyjne (kac, kac moralny)
- Zwiększona lub zmniejszona tolerancja na alkohol (słabsza lub mocniejsza głowa)
- Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem do 1-2 wzorców (picie w knajpie, pod boczek, itp.)
- Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań (szukanie okazji, inicjowanie kolejek, szukanie tylko pijącego towarzystwa, koncentrowanie życia wokół alkoholu)
- Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szkodliwości dla zdrowia pijącego (łamanie obietnic zaprzestania picia, wpadki)
Jeżeli zauważasz u siebie kilka z wymienionych objawów prawdopodobnie jesteś osobą uzależnioną od alkoholu. Skontaktuj się z nami, telefon jest czynny całą dobę. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba i można, a nawet trzeba ją leczyć. Jesteśmy tu aby Ci pomóc.
Jeśli natomiast widzisz objawy alkoholizmu u bliskiej Ci osoby również do nas zadzwoń lub przyjedź, a my pomożemy Ci przygotować się do rozmowy o konieczności podjęcia leczenia z bliską Ci osobą.
Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz porozmawiać skontaktuj się z nami
Leczenie alkoholizmu
Problemem alkoholików jest fakt, że wielu z nich uważa, że ma pełną kontrolą nad swoim nałogiem i zaprzecza faktu, że są alkoholikami. Pierwszym krokiem w leczeniu choroby alkoholowej jest uświadomienie sobie faktu bycia alkoholikiem i poproszenie o pomoc. Dopiero świadomy swojej choroby alkoholik jest gotowym do leczenia pacjentem.
Kolejne kroki to wychodzenia z alkoholizmu to diagnoza stopnia zaawansowania problemu, przygotowanie chorego do leczenia (ustalenie planu leczenie) oraz kolejne kroki samego leczenia: detoks, rozmowy z psychologiem i terapeutą w ośrodku.
Kolejnym etapem jest życie w trzeźwości.
Cel terapii alkoholowej
Celem terapii alkoholowej w naszym ośrodku jest przygotowanie chorego do bycia niepijącym alkoholikiem – nauczenie życia bez alkoholu poprzez zmianę jego zachowań.
W trakcie terapii alkoholowej, pacjenci uczą się jak radzić sobie w życiu bez alkoholu – począwszy od sytuacji stresowych (zapijanie problemów), skończywszy na uroczystościach w czasie których bardzo często pojawia się alkohol. Uzależnieni uczą się asertywności i odmawiania osobom częstującym (ze mną się nie napijesz? Chory jesteś czy w ciąży?). Pacjenci uczą się też radzić z głodem alkoholowym.
Przebieg leczenia odwykowego
Rozpoczynając leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku Nowy Dzień chory odbywa rozmowę z psychologiem i specjalistami zajmującymi się leczeniem uzależnień alkoholowych. W trakcie wywiadu specjaliści ustalają diagnozę problemu – oceniają stopień wyniszczenia organizmu, przyczynę i stopień uzależnienia
Gdy zachodzi taka konieczność, pacjent przechodzi odtruwanie organizmu (detoks). Jego detoksu jest oczyszczenie organizmu z alkoholu oraz przywrócenie równowagi metabolicznej poprzez uzupełnienie poziomu elektrolitów, soli mineralnych i witamin. W trakcie detoksu pacjentowi podawane są m.in. potas, sód, magnez oraz witaminy z grupy B1.Dopiero po zakończonym detoksie, pacjent rozpoczyna pracę z psychologami i terapeutami.
Nasz prywatny ośrodek odwykowy leczenia alkoholizmu mieści się w Lusinie koło Krakowa. Najczęściej pracujemy z pacjentami z województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego. Przyjeżdżają do nas pacjenci z Anglii, Danii, Holandii.
Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz porozmawiać skontaktuj się z nami