Porozmawiaj: 729 29 78 78

Uzależnienie od alkoholu

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm jest chorobą, która polega na okresowym piciu napojów alkoholowych w celu doznawania ich działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikającego z odstawienia alkoholu. Jego istotą jest uzależnienie psychiczne i fizyczne.
Uzależnienie psychiczne wynika z potrzeby wypicia alkoholu dla poprawy samopoczucia, natomiast uzależnienie fizyczne jest związana ze wzrostem tolerancji na alkohol, czyli brakiem możliwości przerwania picia w zaplanowanym momencie, utratą kontroli nad wypijaną ilością alkoholu oraz zespołem abstynencji alkoholowej. Należy pamiętać, że alkoholizm jest chorobą śmiertelną.
Objawy ostrzegawcze choroby alkoholowej:

 • Zauważasz, że wypicie alkoholu zaczyna Cię odprężać, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, pobudza do działania lub ułatwia zaśnięcie
 • Zaczynasz szukać i organizować okazje do wypicia, wyprzedzasz kolejki, pijesz pomimo zaleceń lekarskich
 • Czujesz dumę, że potrafisz wypić więcej niż kiedyś (tzw. mocna głowa spowodowana zwiększoną tolerancją na alkohol), ale jednocześnie zaczynasz mieć trudność w odtworzeniu wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu (tzw. palimpsesty alkoholowe, „przerwy w życiorysie”, „urwane filmy”)
 • Unikasz rozmów na temat swojego picia oraz reagujesz gniewem jeśli ktoś sugeruje ograniczenie picia lub jeśli dostęp do alkoholu staje się ograniczony
 • Zaczynasz pić samotnie, nawet jeśli do tej pory piłeś tylko w towarzystwie
 • Prowadzisz samochód po spożyciu alkoholu (nawet małych ilości)
 • Próbujesz podjąć „ciche” próby ograniczenia spożywanego alkoholu

Fazy choroby alkoholowej:

 1. Wstępna (ostrzegawcza) – zaczynasz szukać sytuacji, w których można sięgnąć po alkohol
 2. Krytyczna – po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu pojawia się pragnienie sięgnięcia po większą ilość. Zaczynasz szukać usprawiedliwienia dla siebie i swojego picia.
 3. Przewlekła – picie zaczyna być ciągłe. Powstaje degradacja moralna, osłabienie procesów myślenia, zmiany charakterologiczne. Powstaje obniżenie tolerancji na alkohol.

Objawy alkoholizmu:

 1. Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (suszenie, głód alkoholowy)
 2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (brak silnej woli)
 3. Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania (klinowanie, nie dopuszczanie do powstania kaca)
 4. Objawy abstynencyjne (kac, kac moralny)
 5. Zwiększona lub zmniejszona tolerancja na alkohol (słabsza lub mocniejsza głowa)
 6. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem do 1-2 wzorców (picie w knajpie, pod boczek, itp.)
 7. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań (szukanie okazji, inicjowanie kolejek, szukanie tylko pijącego towarzystwa, koncentrowanie życia wokół alkoholu)
 8. Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szkodliwości dla zdrowia pijącego (łamanie obietnic zaprzestania picia, wpadki)

Jeżeli zauważasz u siebie kilka z wymienionych objawów prawdopodobnie jesteś osobą uzależnioną od alkoholu. Skontaktuj się z nami, telefon jest czynny całą dobę. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba i można, a nawet trzeba ją leczyć. Jesteśmy tu aby Ci pomóc.
Jeśli natomiast widzisz objawy alkoholizmu u bliskiej Ci osoby również do nas zadzwoń lub przyjedź, a my pomożemy Ci przygotować się do rozmowy o konieczności podjęcia leczenia z bliską Ci osobą.


Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz porozmawiać skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Email kontakt@nowy-dzien.pl


 

Leczenie alkoholizmu

Problemem alkoholików jest fakt, że wielu z nich uważa, że ma pełną kontrolą nad swoim nałogiem i zaprzecza faktu, że są alkoholikami. Pierwszym krokiem w leczeniu choroby alkoholowej jest uświadomienie sobie faktu bycia alkoholikiem i poproszenie o pomoc. Dopiero świadomy swojej choroby alkoholik jest gotowym do leczenia pacjentem.
Kolejne kroki to wychodzenia z alkoholizmu to diagnoza stopnia zaawansowania problemu, przygotowanie chorego do leczenia (ustalenie planu leczenie) oraz kolejne kroki samego leczenia: detoks, rozmowy z psychologiem i terapeutą w ośrodku.
Kolejnym etapem jest życie w trzeźwości.

Cel terapii alkoholowej

Celem terapii alkoholowej w naszym ośrodku jest przygotowanie chorego do bycia niepijącym alkoholikiem – nauczenie życia bez alkoholu poprzez zmianę jego zachowań.
W trakcie terapii alkoholowej, pacjenci uczą się jak radzić sobie w życiu bez alkoholu – począwszy od sytuacji stresowych (zapijanie problemów), skończywszy na uroczystościach w czasie których bardzo często pojawia się alkohol. Uzależnieni uczą się asertywności i odmawiania osobom częstującym (ze mną się nie napijesz? Chory jesteś czy w ciąży?). Pacjenci uczą się też radzić z głodem alkoholowym.

Przebieg leczenia odwykowego

Rozpoczynając leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku Nowy Dzień chory odbywa rozmowę z psychologiem i specjalistami zajmującymi się leczeniem uzależnień alkoholowych. W trakcie wywiadu specjaliści ustalają diagnozę problemu – oceniają stopień wyniszczenia organizmu, przyczynę i stopień uzależnienia

Gdy zachodzi taka konieczność, pacjent przechodzi odtruwanie organizmu (detoks). Jego detoksu jest oczyszczenie organizmu z alkoholu oraz przywrócenie równowagi metabolicznej poprzez uzupełnienie poziomu elektrolitów, soli mineralnych i witamin. W trakcie detoksu pacjentowi podawane są m.in. potas, sód, magnez oraz witaminy z grupy B1.Dopiero po zakończonym detoksie, pacjent rozpoczyna pracę z psychologami i terapeutami.

 

Nasz prywatny ośrodek odwykowy leczenia alkoholizmu mieści się w Lusinie koło Krakowa. Najczęściej pracujemy z pacjentami z województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego. Przyjeżdżają do nas pacjenci z Anglii, Danii, Holandii.


Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz porozmawiać skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Email kontakt@nowy-dzien.pl

Ośrodek leczenia uzależnień

Nowy Dzień


Godziny przyjęć

 • Poniedziałek - Niedziela: Czynne całą dobę