Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Dlaczego ludzie sięgają po hazard?

26.10.2020, administrator

Słowo „hazard” pochodzi od arabskiego „az-zahr”, które oznacza grę w kości. W angielskim zaś wyraz ten oznacza ryzyko. Połączenie tych dwóch znaczeń idealnie opisuje czym rzeczywiście jest hazard, czyli ryzykowną grą. Pod słowem hazard kryją się wszystkie gry, w których stawką są pieniądze, a o wygranej decyduje los. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 zatwierdzona przez WHO w 1990 r. uznała, że hazard może być formą uzależnienia. Badania z 2004 r. pokazały, że 12% uzależnionych od hazardu usiłowało popełnić samobójstwo. 

Jak dochodzi do uzależnienia się od hazardu? Jakie są etapy uzależnienia? Jeśli pojawiają się w nas wątpliwości co do tego, czy uprawiana przez nas gra hazardowa może nosić znamiona patologii, warto uzupełnić test sprawdzający czy my lub nasi bliscy mogą być uzależnieni od hazardu. Co właściwie oznacza „hazard patologiczny”? Pojawia się on wtedy, gdy gracz zauważa lub odczuwa negatywne skutki gry, a jednocześnie nie przestaje grać. Objawami mogą być zatracenie w grze, częste fantazje o wygranej czy odczuwanie przymusu grania. Alarmującym powinno być, gdy hazard zaczyna być traktowany jako sposób na zarobek, a nie wyłącznie rozrywka. To może być pierwszy krok do wejścia w nałóg, który może pozostawić po sobie stałe zmiany psychiczne, a także wpłynąć na życie rodzinne, społeczne, miłosne czy nawet doprowadzić do depresji. Na uzależnienie składają się cztery fazy: zwycięstw, strat, desperacji i utraty nadziei. Znajomość i umiejętność rozpoznania owych faz może być pomocna w zwalczeniu uzależnienia.

Współcześnie mamy dostęp do wielu form gier hazardowych – od klubów karcianych, przez kasyna po salony gier. Bardzo popularną formą hazardu są obecnie zakłady bukmacherskie, w których można stracić ogromne sumy pieniędzy. Hazard to rozrywka i pułapka dostępna na wyciągnięcie ręki. Psychologowie wskazują, że w grupie ryzyka znajdują się osoby o niskiej samoocenie oraz wysokiej potrzebie zyskania w oczach społeczeństwa i bycia kimś wyjątkowym. Istotnym czynnikiem będzie również nienajlepsza sytuacja finansowa, która ostatecznie zachęci do spróbowania swoich sił w grach hazardowych. Hazardem interesują się również osoby, które łatwo się nudzą i lubią sięgać po podnoszące poziom adrenaliny wrażenia, np. sporty ekstremalne. W najtrudniejszej sytuacji znajdą się prawdopodobnie uzależnieni ze skłonnością do nadużywania alkoholu, leków, spożywania narkotyków, miewający stany depresyjne, ataki paniki lub napady lękowe.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od hazardu? Na pewno nie samemu! Uzależnionego należy uświadamiać, wspierać i nieustannie pomagać, mimo że to bardzo trudne i wyczerpujące zadanie. Istnieje mnóstwo telefonów zaufania dla cierpiących i ich bliskich, z których warto skorzystać. Każde uzależnienie jest schorzeniem psychicznym wypływającym z głębszych pobudek niż chęć sięgnięcia po daną używkę lub czynność. Jedyną drogą pozbycia się uzależnienia jest profesjonalna psychoterapia, która pozwoli odnaleźć źródło problemu i na jego podstawie wyjść z choroby.