Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Czy alkoholikiem jest się przez całe życie?

12.10.2021, administrator

Gdy żyje się w trzeźwości łatwo jest utracić pokorę i skromność wobec swojego nałogu. Można popaść w pewien stan samozadowolenia i przesadnej pewności siebie. Możliwe, że pojawią się myśli takie jak: “Już nad tym panuję”, “To tylko jeden drink, to nie tak, że wracam do picia.”. Te myśli to balansowanie na cienkiej linie i prowadzą do powrotu do picia i utraty kontroli. Czy zatem trzeźwy alkoholik może od czasu do czasu wypić alkohol? Nie, oto dlaczego:

Czy alkoholikiem jest się już do końca życia? Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy przyjrzeć się czym naprawdę jest uzależnienie od alkoholu. Alkoholizm to bardzo złożony problem i chociaż żadnych dwóch uzależnionych nie jest takich samych, to zazwyczaj u podstawy alkoholizmu leży nieradzenie sobie z emocjami. Z pomocą silnej woli oraz terapii można pracować nad sobą, odkrywać i uczyć się nowych metod w jaki można radzić sobie z uczuciami tak, by reagować na nie zdrowo i by nie przytłaczały. Jednak w psychice uzależnionego zawsze już pozostanie ślad. Zawsze będzie pamięć o tym, że istnieje druga droga, “rozwiązanie” jego problemów, które chociaż niszczy, to nie wymaga aż tyle pracy. 

Trzeźwy alkoholik nie powinien nawet nalewać alkoholu innym. Każdorazowe przebywanie w pobliżu pijących alkohol to próba silnej woli. I mimo, że może pojawić się ochota, by się sprawdzić i “wygrać”, prawdziwą wygraną jest unikanie sytuacji w których w ogóle pojawia się alkohol. Alkoholizm jest tak skomplikowaną chorobą, że nigdy nie da się stwierdzić, że uzależniony jest już w 100% zdrowy i przebywanie w pobliżu alkoholu nie będzie mieć na niego wpływu. Alkoholizmu nie da się wyleczyć, można jedynie pozostawać trzeźwym alkoholikiem, dzień po dniu.

Podczas okresu picia uzależniony wyrabia sobie mechanizmy usprawiedliwiające nałóg. To właśnie one sprawiają, że tak trudno jest przyznać alkoholikowi że ma problem. Po terapii myślenie “Już mam to pod kontrolą” jest prawdziwą pułapką. Bardzo łatwo w to uwierzyć, podczas gdy w rzeczywistości jest to kolejny mechanizm, który ma za zadanie spowodować powrót do nałogu. Jeżeli nachodzą nas myśli takie jak “To tylko jeden drink”, lepiej niż na imprezę pójść na spotkanie AA, gdzie otrzymamy wsparcie od ludzi, którzy zmagają się z podobnymi uczuciami i potrafią pomóc.