Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Kiedy kończy się gra, a zaczyna uzależnienie?

01.10.2021, administrator

Granica między nawykiem a uzależnieniem jest niezwykle cienka. Jeśli nawyk, który na początku może wydawać się pozytywny, zacznie kontrolować nasze życie i nie będziemy mogli sobie bez niego poradzić, to możemy zacząć martwić się uzależnieniem. Uzależnić można się nie tylko od alkoholu czy narkotyków. Współczesne behawioralne przedmioty uzależnień to praca, sport, seks czy zakupy. Do jednych z częstszych uzależnień należy również hazard. Z początku niewinna rozrywka lub sposób na szybkie pieniądze, który w mgnieniu oka może przerodzić się w niebezpieczny nałóg. Kiedy kończy się gra, a zaczyna uzależnienie?

Czym właściwie jest hazard? Według słownika języka polskiego hazard to gry lub zakłady pieniężne z nieodłącznym elementem losowości. Hazardem będzie zatem zarówno nieszkodliwa popołudniowa gra w karty ze znajomymi czy wysyłanie smsów w konkursach z nagrodami. Hazard, który jest bliżej tematu uzależnienia to wszelkiego rodzaju rozgrywki w kasynach, np. ruletka, jackpot, poker czy bingo. Wiele osób przepuszcza też pieniądze w tzw. jednorękich bandytach, czyli automatach losujących. Popularnym rodzajem hazardu, który może pociągnąć za sobą ogromne straty jest również bukmacherstwo.

Historia gier hazardowych sięga czasów starożytnych. Ślady hazardu odnajdujemy w przekazach z Chin na wiele lat przed narodzinami Jezusa (tam z resztą został wynaleziony poker), w sztuce antycznej Grecji i Rzymu oraz Egiptu. Największy rozkwit hazardu przypada jednak już na czasy nowożytne, czyli powyżej XIX wieku, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Początkowo dochody z kasyn były nawet wykorzystywane do spłacania publicznych inwestycji skarbu państwa. Jak hazard ma się teraz? Całkiem nieźle! Obrót amerykańskich kasyn wyniósł w 2009 roku 64,1 miliardy dolarów.

Hazard może łatwo przerodzić się w uzależnienie polegające na nieumiejętności kontroli impulsów. W badaniu z 2004 roku 12% hazardzistów przyznało się do próby samobójczej. Zainteresowanie hazardem zaczyna rozwijać się już w dzieciństwie i wieku nastoletnim. Na uzależnienie składa się kilka faz. Faza zwycięstw to sięgnięcie do gier i zwycięstwa, które pobudzają apetyt na więcej. Potem następuje faza strat. Los przestaje być sprzyjający, a hazardzista zaciąga długi, żeby grać dalej i odzyskać swoje pieniądze. Tutaj zaczyna się poważny problem. Potem nadchodzi czas na fazy desperacji i utraty nadziei. To moment, w którym popada się w długi, a nawet sięga po metody niezgodne z prawem, żeby je spłacić. Utrata rodziny, przyjaciół i pracy, depresja czy próby samobójcze to często następstwa. Potem przychodzi czas na fazę zdrowienia. Uzależnienie jest taką samą chorobą, jak każda inna i można z niej wyzdrowieć. Wymaga to jednak podjęcia świadomej decyzji o leczeniu i ciężkiej pracy podczas terapii. To co się przyda, to wsparcie bliskich. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z uzależnieniem od hazardu, koniecznie sięgnij po pomoc ośrodka leczenia uzależnień lub profesjonalnej poradni psychoterapeutycznej.