Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Uzależnienia w kulturze

29.09.2021, administrator

Mówi się, że bez narkotyków i alkoholu nie byłoby dzisiaj rock and roll’a. Te piosenki często romantyzują zażywanie narkotyków, szalone, pijackie imprezy i mogą wywoływać w słuchaczach poczucie, że ich życie byłoby równie szczęśliwe i beztroskie, gdyby także nadużywali nielegalnych substancji. Szkodliwe używki odegrały też dużą rolę w procesie kreacji wielu dzieł literackich, piosenek, obrazów. Zupełnie, jakby ich twórcy nie wierzyli, że bez nich również są wystarczająco dobrzy, by stworzyć coś wyjątkowego.

Wśród artystów nadużywających alkoholu czy narkotyków wymienia się nie tylko zatwardziałych rockmanów, ale też gwiazdy takie jak Whitney Houston, Stephen King, Pablo Picasso. Ale czy na pewno ich wielkie dzieła nie powstałyby bez pomocy alkoholu czy narkotyków? 

Obecność narkotyków w show biznesie i kulturze doprowadziło do zmiany ich postrzegania, w szczególności przez ludzi młodych, bardziej podatnych na wpływy. Jeśli nastolatkowie widzą, że ich ulubiony aktor zażywa kokainę, czy w piosenkach słyszą wychwalanie marihuany, świat w którym te używki mają wyłącznie dobry wpływ staje się ich normalnością. Dla wielu nawet więcej, staje się czymś pożądanym, by móc poczuć się bliżej swojego idola.

Bycie sławnym nie uchroniło gwiazd takich jak Amy Winehouse czy Kurt Cobain przed wpadnięciem w sidła uzależnienia. Jakiekolwiek korzyści widzieli w nadużywaniu narkotyków, prędzej czy później one przejmowały kontrolę nad ich życiem, potrzebowali ich już nie tylko by tworzyć, czy czuć się lepiej, potrzebowali ich by nie czuć się źle. Nie wiedzieli jak niszczące może być uzależnienie, a gdy się o tym przekonali, było już zbyt późno. A to nie jedyne przykłady wśród gwiazd doprowadzonych do smutnego końca przez używki.

Pokonanie uzależnienia nie jest niemożliwe, wymaga jednak wiele siły woli, chęci i determinacji. Wzięcie życia w swoje ręce i wyrwanie go spod kontroli nałogu jest wyzwalające i również może dać poczucie spełnienia. Warto więc szukać pozytywnych wartości poza alkoholem i narkotykami, wartości, które wnoszą coś w nasze życie, a nie jedynie niszczą. Jeżeli czujesz, że twoje uzależnienie przejmuje nad tobą kontrolę, nie wahaj się prosić o wsparcie swoich bliskich, a w razie potrzeby skorzystaj z oferty specjalistycznych ośrodków, które również mogą pomóc ci w walce o twoje zdrowie.