Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Zespół abstynencyjny. Co po detoksie narkotykowym?

10.04.2020, administrator

Na początek detoksykacja

 

Pierwszymi objawami uzależnienia od narkotyków są huśtawki nastroju. Uzależniony przewartościowuje swoje nawyki i zmienia zachowanie o 180 stopni. Początek walki z nałogiem to przejście przez detoksykację. Detoks przerywa ciąg przyjmowania różnego rodzaju narkotyków. Leczenie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Pozwala przetrwać choremu najtrudniejszy okres procesu wyjścia z nałogu i poprawia jego ogólny stan zdrowia. Podczas oczyszczania organizmu z toksyn ośrodki odwykowe dbają o dostarczenie do organizmu niezbędnych płynów i elektrolitów oraz podają leki, które pomagają w walce z głodem narkotykowym.

 

Co po odtruciu?

 

Leczenie narkomanii jest długotrwałym i trudnym procesem. Odtrucie nie jest formą terapii, a jedynie pierwszym krokiem w leczeniu nałogu. Znacząco wspiera leczenie poprzez dostarczanie do organizmu niezbędnych substancji odżywczych. Po zakończonym procesie odtruwania niezbędna jest terapia.

 

Co warto wiedzieć o zespole abstynencyjnym? 

 

Należy zauważyć, że zespół abstynencyjny nie występuje jedynie u osoby uzależnionych od alkoholu. Po odstawieniu narkotyków pojawia się tzw. “głód narkotykowy”. Ludzki organizm przyzwyczaja się do stałego dostarczania mu związków zawartych w narkotykach. Po zerwaniu z nałogiem zaczyna ich brakować. Zaburzone zostaje funkcjonowanie układu krążenia, układu nerwowego i trawiennego. Zespół abstynencyjny nie będzie objawiał się tak samo dla każdego zażywającego narkotyki. Symptomów, którymi ciało reaguje na zaprzestanie dostarczaniu mu narkotyków, może być bardzo wiele. Nie wszystkie muszą występować jednocześnie. Zwykle będą to objawy zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Oto niektóre z nich:

  • bóle głowy, 
  • bóle i skurcze mięśniowe,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • napady agresji, 
  • zaburzenia snu, 
  • nerwowość. 

Występują w różnym czasie i przez różny czas się utrzymują. U wielu osób mogą pojawić się niebezpieczne stany lękowe oraz omamy. W skrajnych przypadkach może wystąpić nawet padaczka oraz zapaść.

 

Jak długo utrzymuje się zespół abstynencyjny?

 

Może trwać on kilka godzin albo nawet kilka dni. Jest to sprawa indywidualna i zależna od organizmu człowieka. Zwykle ustaje po około siedmiu dniach.