Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Rodzaje alkoholizmu według klasyfikacji E.M. Jellinka

05.04.2020, administrator

 

Czym jest alkoholizm? 

Alkoholizm to zaburzenie, przewlekła choroba, poważny problem. To inaczej nazwana toksykomania alkoholowa czy uzależnienie od alkoholu. 

 

Kiedy się pojawia?

 

Gdy tracimy kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu. Spożycie za dużej ilości alkoholu to efekt chęci zaspokojenia wewnętrznej potrzeby człowieka. To oddziaływania zarówno psychiczne i fizyczne na człowieku, który przestaje panować nad emocjami.  

 

Rodzaje alkoholizmu według klasyfikacji E.M.Jellinka:

 

  1. Alkoholizm typu Alfa
  2. Alkoholizm typu Beta
  3. Alkoholizm typu Gamma
  4. Alkoholizm typu Delta
  5. Alkoholizm typu Epsilon 

 

1.Alkoholizm typu Alfa

 

To rodzaj uzależnienia oparty tylko i wyłącznie na czynnikach psychologicznych. Na alkoholizm tego typu narażone są najbardziej osoby, które mają niską tolerancję na stres, napięcie, lęk. Takie osoby w ciężkich momentach sięgają po alkohol, który pomaga im w walce z emocjami. Alkohol to dla nich rozwiązanie problemu. 

 

2. Alkoholizm typu Beta

 

Ten rodzaj alkoholizmu jest związany z pełną utratą kontroli nad alkoholem. Utrata ta powoduje, że pojawiają się powikłania somatyczne (niedożywienie, marskość wątroby, uszkodzenia przewodu pokarmowego). Ludzie chorujący na alkoholizm typu Beta sięgają po alkohol, ponieważ wpływają na nich sytuacje społeczne, obyczaje i normy środowiskowe. Alkoholizm tego typu nie osiąga ogromnych rozmiarów.

 

3. Alkoholizm typu Gamma

 

Jest to najczęściej pojawiający się typ alkoholizmu. Zaburzenie zaczyna się od uzależnienia na płaszczyźnie psychicznej i przechodzi do uzależnienia fizjologicznego. Następnie pojawia się zupełna utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu. Zaczynamy pić coraz więcej, coraz częściej i coraz słabszej jakości alkohol. Pojawia się moment tolerancji, który przeogromnie utrudnia odstawienie używki. 

 

4. Alkoholizm typu Delta

 

Osoba, która choruje na alkoholizm typu Delta jest w stanie kontrolować ilość alkoholu, ale niestety nie jest w stanie zupełnie powstrzymać się od picia. Osoba taka kontroluje ilość, ale nie przerywa picia alkoholu nawet na bardzo krótki okres. Przy krótkotrwałym odstawieniu alkoholu, błyskawicznie pojawiają się objawy abstynencyjne. Delta charakteryzuje się spożywaniem alkoholu niskoprocentowego. Osoby, które chorują na alkoholizm typu Delta przez długi czas (nawet kilka lat)  mają stały poziom alkoholu we krwi. Ten typ alkoholizmu bardzo wykańcza organizm, ale szkody pojawiają się bardzo powoli.

 

5. Alkoholizm typu Epsilon 

 

Alkoholizm Epsilon jest zwany również “dypsomanią”. Jest to rodzaj alkoholizmu według klasyfikacji E.M.Jelinka. Ten typ alkoholizmu polega na okresowym upijaniu się. Osoba, która choruje na alkoholizm typu Epsilon bez żadnego problemu jest w stanie porzucić alkohol na długi czas. Czas ten może osiągnąć nawet rok. Niestety po okresie “niepicia” taka osoba znów sięga po alkohol, ale ze zwiększoną intensywnością. Intensywność jest tak potężna, że taki człowiek osiąga stan całkowitego omamienia i otępienia. Ta odmiana alkoholizmu jest bardzo ciężko rozpoznawalna.