Uzależnionym często brakuje świadomości występującego problemu. Bagatelizują to, co mówią im najbliżsi. Nie chcą skorzystać z pomocy niesionej przez specjalistów. “Bez przesady, to kieliszek wina na lepszy sen” to zdanie, które nierzadko ucina rozmowę o szkodliwym nawyku. Tymczasem kluczowe jest dopuszczenie do siebie informacji o własnym uzależnieniu. Zerwanie z iluzją kontrolowania nałogu to pierwszy krok do pozbycia się problemu.
Wyleczenie z alkoholizmu jest możliwe. Często skutkuje dożywotnim zachowaniem trzeźwości. Najważniejsze, by w głowie osoby uzależnionej zakiełkowała myśl – jeśli innym się udało, to mnie też się uda!
Pierwszym sposobem na ucieczkę od alkoholizmu jest odpowiedź na pytanie: Czy na pewno chcę przestać pić alkohol i zachować całkowitą trzeźwość?
Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy etap. Jeśli jednak cierpiący podejmie decyzję, że nadszedł ten czas i da radę, prawdopodobieństwo, że uda mu się wrócić do życia sprzed choroby znacząco wzrasta. Jest jeden warunek – to musi być świadoma decyzja!
Darmowe infolinie i fora internetowe dla alkoholików
Odwiedzanie forów internetowych i wymiana wiadomości z innymi uzależnionymi niesie bardzo pozytywne skutki. Wsparcie grupy, poznanie historii podobnej do własnej zwiększa poczucie własnej wartości i pozwala zobaczyć, że ktoś jeszcze zmaga się z podobnym problemem. Co najważniejsze, tego typu grupy wsparcia bywają dużym ułatwieniem w uświadomieniu sobie własnego nałogu. Dodatkowego wsparcia można oczekiwać dzwoniąc na infolinie. Czasami zwykła rozmowa z kimś, kto nie zna i nie ocenia osoby po drugiej stronie bywa pomocna. Nierzadko taka rozmowa działa jak “kubeł zimnej wody”.
Udział w terapiach grupowych bądź indywidualnych
Jeśli cierpiący zdecyduje się na terapię, najpierw dowie się czym jest uzależnienie. Uczestnicząc w spotkaniach, pozna ludzi, którzy mają podobny problem. Zajdzie wymiana doświadczeń z innymi osobami. Taka terapia uczy ludzi pozytywnych zachowań, nowych wzorców postępowania. Spotkania wpływają na zmianę tego, co siedzi w głowie pacjenta. Uczestnicy nabywają umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrażających powrotem do picia.
Stosowanie środków farmakologicznych
Leczenie uzależnień i terapie często wspierane są środkami farmakologicznymi, które mają zmniejszyć negatywne symptomy abstynencji, a także poprawić stan fizyczny i psychiczny pacjentów. Zwykle są to leki doustne, które nawadniają organizm, dostarczają witaminę B1 oraz benzodiaznepit. Działają przeciwlękowo, przeciwdrgawkowo oraz uspokajająco i nasennie. Należy jednak pamiętać, że jedynie wspomagają leczenie alkoholizmu.
Specjalne ośrodki dla alkoholików
Gdy rodzina i spotkania grupowe nie są w stanie pomóc alkoholikowi, rozwiązaniem może być skorzystanie z ośrodków leczenia problemów alkoholowych. Cierpiący jest tam otoczony pełnym wsparciem i opieką wykwalifikowanych specjalistów. Dodatkowo wsparcie mogą uzyskać również rodziny osób zmagających się z chorobą alkoholową. Organizowane są spotkania z terapeutami i psychologami.
Podczas odwyku najważniejsze jest świadomość tego czym jest uzależnienie i co ze sobą niesie. Osoby walczące z alkoholizmem mają wiele dostępnych sposobów na pokonanie swojego problemu.