Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Opioidy, Barbiturany, Benzodiazepiny… Czy wiemy co przyjmujemy?

20.03.2020, administrator

Wiele osób nigdy nie słyszało o opioidach, barbituranach czy benzodiazepinie. O zakupie danego leku w aptece często decyduje jego popularność, reklama czy zachęta znajomych. Na drugi plan schodzi skrupulatne zapoznanie się z ulotką, składem i skutkami ubocznymi działania leku. Opioidy, barbiturany i benzodiazepiny to substancje, które mogą prowadzić do uzależnienia. Występują w lekach przeciwbólowych, nasennych i uspokajających. Zwracajmy uwagę na to, co przyjmujemy! Może okazać się, że zamiast sobie pomóc, popadamy w uzależnienie…

 

Opioidy

To substancje działające na receptory opioidowe, czyli receptory bólu. Stosuje się je do leczenia długotrwałych i silnych bólów. Są w stanie złagodzić nawet bardzo dotkliwe cierpienie. Leki zawierające opioidy przyjmuje się stopniowo, o regularnej porze. Osoby, którym ból towarzyszy przez dłuższy czas, nierzadko są w stanie zrobić wszystko, aby się go pozbyć – dlatego sięgają po leki częściej. Po kuracji opioidami pojawia się senność czy zawroty głowy, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją i wiele innych. Po dłuższym przyjmowaniu leków występuje nerwowość oraz bezsenność. To tylko niektóre z objawów towarzyszących dłuższemu przyjmowaniu opioidów. Najgorszym jest jednak uzależnienie. Opioidy to najbardziej uzależniająca substancja z omawianych w artykule! Nawet po kilku dniach stosowania możemy popaść w nałóg. Z biegiem czasu pojawia się tolerancja na lek, która powoduje, że dla osiągnięcia efektów bierzemy go coraz więcej i więcej…

 

Barbiturany

 

To leki, które posiadają właściwości nasenne oraz przeciwdrgawkowe. Są często stosowane podczas leczenia padaczki. Barbiturany stosuje się również w medycynie zabiegowej jako środki do znieczulenia. Charakterystyczna dla tych substancji jest niewielka różnica między dawką terapeutyczną a toksyczną. Barbiturany ciągną za sobą mnóstwo skutków ubocznych, m.in. zawroty głowy, nudności, zaburzenia pamięci i koncentracji. Podobnie jak opioidy, barbiturany również uzależniają. Dlaczego? Tolerancja na lek wykształca się w błyskawicznym tempie. To często prowadzi do stałego zwiększania dawki leku. Uzależnienie od tej substancji jest poważne, ponieważ może narodzić się podczas przyjmowania leków, ale także jako skutek nagłego ich odstawienia.

 

Benzodiazepiny

 

Należą do grupy leków przeciwlękowch, uspokajających, nasennych. Stosuje się je również, aby złagodzić negatywne skutki odstawienia alkoholu czy przygotować pacjenta do zabiegu chirurgicznego lub uspokoić go po operacji. Podobnie jak pozostałe omawiane substancje, charakteryzuje je szybkie wykształcenie się tolerancji, co jak wiemy może doprowadzić do uzależnienia. W przypadku benzodiazepin warto wspomnieć o jeszcze jednym niebezpiecznym skutku. Po odstawieniu, mogą one nasilać objawy, które występowały przed rozpoczęciem leczenia. Sprawia to, że odstawienie benzodiazepin bywa naprawdę trudne.