Uzależnienie od alkoholu przybiera rozmiary globalnej choroby cywilizacyjnej. Dzieje się tak nie tylko z powodu kryzysu zdrowia psychicznego, podczas którego ludzie szukają różnych metod na to, aby poradzić sobie ze swoimi emocjami, ale także z uwagi na coraz wcześniejszą inicjację alkoholową młodzieży. Zmienia się również zarówno to, ile alkoholu spożywamy, jak i nasze postrzeganie napojów wyskokowych.
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) podaje, że średnie, roczne spożycie alkoholu na jednego mieszkańca naszego kraju wynosi 9.6 litra czystego alkoholu etylowego. Wynik ten zapewnia nam miejsce w niechlubnej czołówce spożycia alkoholu wśród państw europejskich.
Za taki stan rzeczy odpowiada nasza kultura, która każdy sukces nakazuje świętować zakrapianą imprezą. Inna ankieta wskazuje również, że bardzo wielu Polaków nie postrzega piwa jako prawdziwego alkoholu, a ponad 50% pijących wybiera właśnie piwo. To właśnie piwo, jego reklamy, jego dostępność i zakorzenienie w naszej mentalności odpowiada za tak wysoki wynik rocznego spożycia alkoholu w Polsce.
Z uwagi na coraz wyższy odsetek osób z problemem alkoholowym, powstały różne tryby leczenia tak, aby każdy mógł znaleźć program, który pasuje do jego potrzeb i zasobów. Podstawowe cele terapii uzależnienia od alkoholu to: zachowanie trwałej abstynencji, poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego oraz nabycie umiejętności do skutecznego rozwiązywania problemów emocjonalnych i społecznych. Wszystkie te cele mogą Państwo zrealizować w ośrodku leczenia uzależnień Nowy Dzień pod Krakowem.
- Leczenie ambulatoryjne – to spotkania odbywające się dwa lub trzy razy w tygodniu. Obejmuje uczestnictwo w sesjach indywidualnych z psychoterapeutą, oraz spotkaniach grupowych. Nie wymusza na pacjencie porzucenia codziennych obowiązków i aktywności, ale za to chory jest wciąż narażony na pokusy, które mogą zagrozić jego trzeźwości. Wymaga również, aby pacjent mógł kilka razy w tygodniu dostać się do ośrodka, dlatego ta forma pomocy w ośrodku Nowy Dzień jest skierowana do osób uzależnionych z Krakowa oraz okolic.
- Dzienny oddział leczenia uzależnień – podobnie, jak podczas leczenia ambulatoryjnego, chory mieszka we własnym domu, jednak jest to forma terapii o wiele bardziej intensywna. Spotkania odbywają się pięć razy w tygodniu i trwają kilka godzin dziennie. Leczenie na oddziale dziennym trwa od 6 do 8 tygodni. Pacjenci, którzy tego wymagają, mogą otrzymać zwolnienie z pracy lub zajęć na uczelni.
- Całodobowy oddział leczenia uzależnienia od alkoholu – podczas trwania tego programu na stałe przebywa się w placówce. Przeznaczony i polecany jest w szczególności przy początkach leczenia, ponieważ trwale eliminuje pokusy, które mogłyby zagrozić trwaniu abstynencji. Poprzez usunięcie chorego ze środowiska w którym pił, zyskuje on nową perspektywę, a całodobowa opieka lekarzy i specjalistów pomoże przetrwać początkowe fazy odwyku alkoholowego. Całodobowy oddział leczenia alkoholizmu doskonale sprawdzi się również dla osób z niepełnosprawnością ruchową, albo tych, którzy mogą mieć kłopot z codziennym docieraniem na zajęcia z innych powodów.
Jest wiele możliwości leczenia uzależnienia od alkoholu, a ośrodek Nowy Dzień oferuje szeroką gamę form pomocy.