Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Czy istnieją laboratoryjne oznaczenia choroby alkoholowej?

24.01.2022, administrator

Uzależnieni od alkoholu miewają bardzo duże problemy z przyznaniem się do choroby. Mechanizmy nałogu bywają bardzo silne i alkoholik jest bardzo skuteczny w wynajdywaniu argumentów, dla których nadal może pić. Może wręcz stać się agresywny wobec wszystkiego, co zagraża jego komfortowi nadużywania substancji.

Wielokrotnie zdarza się, że rodzina uzależnionego usiłuje zmusić go, by zobaczył rzeczywistość taką, jaką jest. Jeżeli nie działają argumenty, może pojawić się pokusa, by jakoś zdobyć ten jeden dowód, który niezaprzeczalnie wykaże konieczność leczenia. Dlatego rodziny alkoholików poszukują odpowiedzi na pytanie: czy są jakieś badania laboratoryjne pozwalające na wykrycie choroby alkoholowej?

Odpowiedź na to pytanie niestety jest przecząca. Nie istnieje taki test laboratoryjny, gdzie pobraną próbkę można poddać ocenie i definitywnie potwierdzić bądź wykluczyć istnienie choroby alkoholowej. Istnieją natomiast testy, które potwierdzają niszczący wpływ alkoholu na organizm. Próbki pobrane z włosów mogą nawet determinować, czy osoba pije uporczywie. Jednak żaden marker nie odpowie nam na pytanie, czy dana osoba jest alkoholikiem, czy też nie. Alkoholizm jest zbyt złożoną chorobą, by dać się diagnozować tak łatwo.

Czy próby wątrobowe mogą służyć do wykrywania alkoholizmu? Otóż nie. Jedyne, o czym mogą powiedzieć nam badania wątroby to o stanie samej wątroby. Ktoś może oburzyć się: ale przecież wątroba niszczy się właśnie od alkoholu! I będzie mieć w tym rację, ale nie całą. Dlaczego? Ponieważ alkohol nie jest jedynym czynnikiem mającym wpływ na zdrowie wątroby. Uszkodzenia tego narządu może wywoływać również przebycie wirusowego zapalenia wątroby czy przyjmowanie niektórych leków.

Nie oznacza to jednak, że alkoholizm jest niemożliwy do zdiagnozowania. Odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi do stwierdzania alkoholizmu są testy przesiewowe, takie jak: MAST – składający się z 25 pytań, AUDIT – 10 pytań, a nawet zaledwie czteropytaniowy CAGE. Ośrodek leczenia uzależnień Nowy Dzień, oprócz terapii uzależnień, oferuje również profesjonalną diagnostykę w kierunku choroby alkoholowej.