Impreza bez alkoholu? Jak to? Prawdopodobnie wielu z nas łatwo wyobrazić sobie taką odpowiedź znajomych na naszą odmowę sięgnięcia po drinka na domówce. Podejście do spożywania alkoholu na imprezach zmienia się jednak z roku na rok. Jakie są plusy odmówienia drinka? Jak bawić się dobrze bez alkoholu?
Wznoszenie toastów, opijanie okazji lub alkohol na posiadówce ze znajomymi. To atrakcje, które często uznajemy za nieodzowny element spotkań towarzyskich. Polska kultura jest od wielu lat związana z regularnym spożywaniem alkoholu. Napoje wysokoprocentowe towarzyszą Polakom podczas świąt, chrzcin, urodzin, parapetówek i wielu innych okazji. „Ze mną się nie napijesz?” to zdanie, które prawdopodobnie usłyszał lub usłyszy w pewnym momencie życia każdy z nas. Młodsze pokolenia niosą ze sobą jednak zmianę w podejściu do spożycia alkoholu, większą świadomość zagadnień związanych ze zdrowiem. Młodzi coraz częściej rezygnują lub ograniczają alkohol.
Czujesz, że nie chcesz tego dnia pić? Chcesz być na drugi dzień wypoczęta i gotowa do działania? Często trudno odmówić nagabywaniom znajomych. Jak skutecznie powiedzieć „nie”? Asertywność, wg psychologii, to „umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi”. Odmawiać należy zatem tak, żeby nie pozostawić wątpliwości co do naszej decyzji, a jednocześnie nie obrazić naszego rozmówcy. Możemy odpowiedzieć np.: „Nie mam zamiaru dziś pić. Chcę zaoszczędzić pieniądze – a zatem nie, dzięki!”. W jednym zdaniu mieszczą się jednocześnie: odmowa („nie mam zamiaru dziś pić”), powód, dla którego odmawiamy („chcę zaoszczędzić pieniądze”), potwierdzenie odmowy („a zatem nie”) i pozytywne zakończenie wypowiedzi („dzięki”). Konstruując takie zdanie używamy retorycznego mechanizmu presupozycji – przewidujemy odpowiedź i zarzuty rozmówcy i reagujemy na nie zanim zdąży je wypowiedzieć.
A co robić na imprezie, na której nie spożywamy alkoholu. Rozmawiajmy, tańczmy i bawmy się! Bez alkoholu możecie naprawdę szczerze pogadać. Jeśli chcecie, możecie zainwestować w bezalkoholowe drinki. Większość popularnych koktajli ma swoje pozbawione „procentów” odpowiedniki. Warto pomyśleć też o imprezie tematycznej (przebierzcie się za ulubionych piosenkarzy) i zróżnicowanych zabawach (quizy, tabu, kalambury i inne). Granicą jest tylko wasza kreatywność.
Plusami z rezygnacji z alkoholu będzie dobre samopoczucie drugiego dnia, lepszy stan zdrowia i świadomość dbania o nie oraz pewność, że nie powiecie po kilku piwach czegoś, czego moglibyście później żałować. Regularne, częste spożycie może doprowadzić do uzależnienia i znacznego pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Rezygnacja z alkoholu lub rzadkie, okazjonalne sięganie po drinka lub kieliszek wina to ważny krok w drodze to zdrowia fizycznego i psychicznego.