Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Jak rozmawiać z alkoholikiem?

21.06.2022, administrator

Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, która dotyka bez względu na wiek i płeć. Wśród osób uzależnionych są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, osoby młode, jak i te znacznie starsze. Jeśli zauważamy, że nasz bliski ma problem z alkoholem, często nie wiemy, jak z nim rozmawiać. Po profesjonalne wsparcie warto zwrócić się do specjalistów zajmujących się uzależnieniem. Warto również skorzystać z naszych rad.


1.Pamiętaj, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą
Wiele osób kompletnie zapomina, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która potencjalnie jest śmiertelna. Jest ona również nieuleczalna, co oznacza, że nigdy nie zniknie. Aby jednak nie ulegała dalszemu rozwojowi, należy postawić na abstynencję. Trzeba jednak pamiętać, że jednym z jej przejawów jest zaprzeczanie. Osoba uzależniona potrzebuje nieraz mnóstwo czasu, aby zrozumieć, że wymaga pomocy i coś musi w swoim życiu zmienić.


2.Nie pozwól, aby to emocje wzięły górę
Na ogół uzależnienie bliskiej nam osoby wywołuje mnóstwo trudnych, nieprzyjemnych emocji. Z całą pewnością nie pomagają one w rozmowie. Dlatego tak ważne jest, aby się opanować. Krzyk, płacz, podnoszenie głosu – w żaden sposób nie pomoże nam to w porozumieniu i przekonaniu osoby uzależnionej, że powinna zgłosić się na leczenie. Tym, co pomaga jest empatia i spokój.


3.Nigdy nie podejmuj rozmowy, gdy osoba jest pod wpływem alkoholu
Błędem popełnianym przez wiele osób jest rozpoczynanie rozmowy z osobą uzależnioną, gdy ta znajduje się pod wpływem alkoholu. Nigdy nie należy tego robić. I bez znaczenia jest temat. Nie rozmawiamy wówczas ani o uzależnieniu, ani o zwykłych codziennych obowiązkach takich, jak na przykład zakupy. Trzeba bowiem pamiętać, że alkohol silnie wpływa na świadomość, może również rodzić zachowania agresywne. Rozmowa w stanie upojenia alkoholowego nie przyniesie żadnego efektu.


4.Mów o swoich emocjach i zapewnij wsparcie
Bardzo ważne jest, aby w rozmowie z osobą uzależnioną wskazywać na własne emocje i uczucia, mówić, że to, co dzieje się z naszym bliskim jest dla nas trudne i wywołuje w nas mnóstwo cierpienia i złości, ale jednocześnie wskazywać na wsparcie. Ważne jest tu to, od czego zaczęliśmy: uzależnienie od alkoholu jest poważną chorobą. Poradzenie sobie z nim bez pomocy jest bardzo trudne.