Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Dlaczego warto uczęszczać na terapie grupowe lub indywidualne?

13.03.2020, administrator

Choroba alkoholowa

Alkoholizm nazywany również chorobą alkoholową to schorzenie, które nie powinno być lekceważone. Zaczyna się wtedy, gdy od alkoholu uzależniamy swój nastrój – gdy musimy wypić, żeby uniknąć pogorszenia nastroju. Uzależniony stopniowo zwiększa dawki spożywanego alkoholu i zmniejsza odstępy czasowe pomiędzy spożyciami. Wraz ze wzrostem dawek rośnie zagrożenie pojawienia się zespołu abstynencyjnego, na który składają się wzrost ciśnienia tętniczego, drgawki i zaburzenie rytmu serca. Kolejne etapy to zwiększenie potrzeby spożywania, zatrucie organizmu i uszkodzenia układu nerwowego, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Choroba alkoholowa to udręka dla cierpiącego oraz ogromne wyzwanie dla rodziny i bliskich. Najlepszym sposobem na wyjście z uzależnienia jest profesjonalna terapia indywidualna lub grupowa.

 

Terapie grupowe

Terapia grupowa jest nierzadko uznawana za najbardziej efektywną formę terapii uzależnieniowej. Pacjent dzieli się swoimi przeżyciami z pozostałymi członkami grupy oraz wysłuchuje ich historii. Zachodząca wymiana staje się solidną podporą procesu poznawania źródła nałogu i wspólnego szukania drogi, dzięki której można z niego wyjść. Lista czynników leczniczych charakterystycznych dla terapeutycznej pracy grupowej stworzona przez terapeutę Irvina Yaloma pokazuje, jak wiele pozytywnych elementów mają do zaoferowania spotkania grupowe. Pierwszym z nich jest wzbudzanie nadziei i wsparcie czerpane od towarzyszy niedoli. Kolejny to uniwersalność problemów poruszanych na spotkaniach. Każdy będzie mógł odnaleźć kogoś, kto również na skutek uzależnienia zmaga się z kłopotami w pracy czy życiu rodzinnym. Trzecim elementem jest psychoedukacja, czyli wzrost świadomości co do potrzeby dbania o kondycję psychiczną. Numer cztery to altruizm, który wzrasta, kiedy zauważamy, jak pomocni możemy być dla grupy. Spotkania grupowe i wysłuchanie historii innych sprzyja pojawieniu się katharsis, które zaś ułatwia posortowanie życiowych priorytetów. Poza wymienionymi czynnikami, na liście pojawiają się jeszcze odtworzenie pierwotnej grupy rodzinnej, rozwój umiejętności społecznych, naśladowanie pozytywnych zachowań innych członków grupy, edukacja interpersonalna i siła pochodząca z poczucia przynależności do grupy.

 

Terapie indywidualne

Terapia indywidualna przeprowadzona pod stałym nadzorem psychologa pozwala na pogłębioną analizę problemu i wypracowanie najlepszej metody walki z uzależnieniem. Terapię często poprzedza detoks. Potem należy udać się do profesjonalnej placówki, w której następuje diagnoza. Spotkanie diagnostyczne z psychologiem i zespołem specjalistów ds. uzależnień ma na celu ustalenie pochodzenia problemu alkoholowego, czyli zestawu czynników,  które sprawiły, że cierpiący zaczął częściej sięgać po alkohol. To właśnie zebranie odpowiedniej ilości informacji na temat źródła choroby alkoholowej pozwoli na odnalezienie najlepszych dla danego przypadku technik terapeutycznych. Metody poznawczo-behawioralne są najczęściej stosowane podczas terapii indywidualnej. Co to takiego? Są to techniki terapeutyczne skupiające się przede wszystkim na emocjach cierpiącego. Psycholog uważnie słucha pacjenta i za pomocą przemyślanych, wyważonych pytań naprowadza go na drogę, dzięki której dotrze do sedna swoich problemów. To właśnie poznanie źródła pozwala na uświadomienie sobie co jest przyczyną uzależnienia i rozpoczęcie pracy nad poprawą swojego życia. Skutkiem terapii jest zwalczenie swoich „demonów”, które do tego czasu przeszkadzały w ruszeniu do przodu. Całkowite przewartościowanie swojego życia przynosi zbawienne skutki i pomaga wrócić do szczęśliwej codzienności.

 

Dlaczego warto?

Niezależnie od tego czy cierpiący wybierze sesje indywidualne czy terapię grupową, zdecydowanie się na regularne leczenie będzie bardzo dobrą decyzją. Można również połączyć ze sobą dwa sposoby i wybrać się zarówno na spotkania grupowe, jak i skorzystać z indywidualnej pomocy psychologa. Warto sprawdzić, który sposób przynosi lepsze skutki i z którym z nich cierpiący czuje się bardziej komfortowo. Pójście na terapię to trudny i stresujący wybór. Samo zauważenie problemu jest dużym sukcesem. Wejście na kolejny etap – etap terapii – powinno być wsparte pomocą rodziny czy bliskich. Należy pamiętać, że sama hospitalizacja czy leczenie farmakologiczne nie wystarczy – źródłem choroby alkoholowej są właśnie czynniki psychologiczne. Po odpowiednim zmotywowaniu i rozpoczęciu profesjonalnego leczenia może być już tylko lepiej.