Choroba alkoholowa jest następstwem problemów natury psychologicznej. Żeby ją zwalczyć należy dotrzeć do źródła owych problemów i w pierwszej kolejności zająć się właśnie nimi. Wsparcie bliskich może okazać się nieocenioną pomocą. Jeśli jednak cierpiący ma wystarczająco silną wolę może poradzić sobie z uzależnieniem bez pomocy drugiej połówki, rodziny czy przyjaciół. Koniecznym będzie jednak skorzystanie z oferty profesjonalnego ośrodka terapeutycznego.
Leczenie farmaceutyczne może okazać się pomocne w kwestii detoksykacji organizmu. Warto zastanowić się również nad skrupulatnie dopasowaną dietą oraz zainwestować w sport czy zainteresowanie, które odciągnie uzależnionego od alkoholu. Duża ilość wody, bogaty w odpowiednie składniki jadłospis. To elementy, które pozwolą wyjść na prostą naszemu ciału. Jednak to nie ciało potrzebuje tutaj największej pomocy. Każdy rodzaj uzależnienia ma związek przede wszystkim z kondycją psychiczną.
Jak wygląda terapia uzależnień? Jej głównym celem jest zniwelowanie destrukcyjnych skutków nałogu i pomoc cierpiącemu w powrocie do satysfakcjonującego życia osobistego i społecznego. Poprzez wejrzenie wgłąb siebie i skonfrontowanie się ze swoimi problemami, uzależniony będzie mógł pozbyć się źródła uzależnienia. Terapia uczy również poprawnych zachowań społecznych oraz komunikacji. Otwarte mówienie o problemie alkoholowym to bardzo ważny krok w oswajaniu się z chorobą i radzeniu sobie z nią również po zakończeniu terapii. Elementami terapii mogą być spotkania indywidualne i grupowe. Grupa pokrywa potrzebę przynależności, a jednocześnie redukuje poczucie winy i osamotnienia w danym problemie. Często spotyka się stereotyp, który nakazuje kojarzyć terapię z długotrwałym przebywaniem w odosobnieniu w specjalnym ośrodku. Nie zawsze jest to prawdą. Możliwe jest również uczęszczanie na regularne spotkania grupowe lub warsztaty terapeutyczne, na których porusza się wiele wartościowych tematów.
Pamiętajmy, że leczenie uzależnienia to długotrwały i męczący proces. Przebycie go samotnie będzie niemałym wyzwaniem, które zakończy jednak niezwykła satysfakcja. Cierpliwość, samozaparcie i wsparcie specjalistów pozwolą na wyjście z nałogu i powrót do wymarzonego życia. Wyleczenie się z alkoholizmu może otworzyć drzwi do udanego życia towarzyskiego, które często jest stopniowo wyniszczane przez uzależnienie. Warunek jest tylko jeden. Zacząć terapię!