Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Warsztaty terapeutyczne – zacznij od podstaw

14.07.2020, administrator

Zmaganie się z uzależnieniem to wyjątkowo trudne wyzwanie zarówno dla uzależnionego, jak i jego najbliższych. Pamiętajmy, że leczenie farmakologiczne i odstawienie używki to tylko niewielka część sukcesu. Najważniejszym elementem jest terapia i zadbanie o stan psychiczny cierpiącego. Udział w tym może mieć również rodzina i przyjaciele. Profesjonalne kliniki oferują wiele rodzajów terapii i zajęć, które mogą pomóc w wyjściu z choroby alkoholowej i innych uzależnień. Jednym z nich są warsztaty terapeutyczne.

 

Źródłem uzależnienia zwykle nie jest używka sama w sobie. Są substancje, które uzależniają silniej od innych. Sięga się jednak po nie z konkretnego powodu. Stres, nieradzenie sobie z życiowymi wyzwaniami, porażka. Kłótnie w domu, brak wsparcia najbliższych, presja w pracy czy w szkole. Wszystkie te czynniki mogą popchnąć nas w stronę alkoholu, narkotyków czy uzależniających czynności. W leczeniu uzależnienia należy zacząć właśnie od zdiagnozowania powodu sięgnięcia po używkę. Skrupulatnie przeprowadzona terapia psychologiczna pomoże poradzić sobie z wewnętrznymi wyzwaniami i wrócić do szczęśliwego życia sprzed uzależnienia. Kondycja psychiczna to współcześnie temat tabu. Pamiętajmy, że o stan naszego zdrowia psychicznego musimy dbać tak samo, jak o stan zdrowia fizycznego.

 

Warsztaty terapeutyczne to zwykle krótki cykl spotkań, na którym porusza się ogólne zagadnienia związane z terapią odwykową lub mówi się wyłącznie o szczegółach konkretnego tematu. Mogą występować w formie turnusu dla osób uzależnionych. Takie turnusy trwają często od dwóch do czterech tygodni. Można potraktować je jako rodzaj „kursu”, który pomaga radzić sobie z problemem uzależnieniowym i oferuje narzędzia, które pozwolą na pozbycie się owego problemu. Innymi rodzajami warsztatów są terapie dla uzależnionego lub uzależnionej i członków rodziny. Warsztaty rodzinne pomagają znaleźć wspólny język i zbudować empatię wokół choroby alkoholowej lub innego uzależnienia. W ofertach ośrodków pojawiają się również sesje dla ofiar i sprawców przemocy, która często towarzyszy uzależnieniu. Warsztaty dotyczące zdrowia, diety, profilaktyki to świetny sposób na dbanie o kondycję i powrót do świetnego stanu fizycznego.

 

Udział w tego typu warsztatach to dobry krok dla bliskich uzależnionego lub dla uzależnionych, którzy mają za sobą terapię lub są jeszcze przed terapią i chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Umożliwią zdobycie podstawowej wiedzy lub profilaktykę. W przypadku walki z uzależnieniami, każda pomoc oferowana przez profesjonalistów jest na wagę złota. Najważniejsze jest zdrowie.