Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem – czy to prawda?

21.09.2021, administrator

A Ty znowu palisz?. Przestań, wszystko jest dla ludzi, to tylko na imprezach!. Taką wymianę zdań prawdopodobnie możemy usłyszeć na co drugiej domówce. Gęste tłumaczenia niosą się pośród spowitych dymem balkonów i posklejanych rozlanymi drinkami stołów. To wyjaśnienie, które możemy usłyszeć zarówno od ludzi, którzy rzeczywiście okazjonalnie spożywają alkohol, ale bywa też wytrychem dla osób uzależnionych od danej używki. Jak rozpoznać z kim mamy do czynienia? Jak rozróżnić u siebie czy pijemy rekreacyjne czy może sięgamy po whisky nieco zbyt często?

To oczywiste, że wszystko jest dla ludzi. Dostępne w ogólnej sprzedaży produkty są dozwolone do użytku. Istotną rolę grają tu jednak wiedza i zdrowy rozsądek. Kiedy mówimy o uzależnieniu, które oficjalnie znajduje się w klasyfikacji chorób psychicznych, nie ma mowy o tym, że wszystko jest dla ludzi. W takim przypadku posługujemy się zupełnie innymi kategoriami. Na pierwszy plan wysuwa się zdrowie i życie cierpiącego, który nie panuje nad nałogiem. Ważnym jest, by wiedzieć, jak na nasz organizm działają alkohol, narkotyki czy nikotyna. Dzięki temu łatwiej będzie nam ograniczyć ilość używek do takiej, która nie spowoduje szkód w naszym organizmie. Przede wszystkim jednak pamiętajmy o jednym: używki nie są odpowiedzią na nasze problemy!

Zwykle to właśnie stąd bierze się uzależnienie. Trudny czas w życiu prywatnym czy zawodowym zaczyna na tyle mocno rzutować na naszą psychikę, że szukamy pomocy. Niestety często nie jest to pomoc specjalisty, ale uciekanie w alkohol, narkotyki czy seks. Coraz częstsze picie lub palenie zamienia się w nawyk, który powoli przejmuje nad nami kontrolę. O uzależnieniu możemy mówić wtedy, gdy zaniechanie jakiejś czynności czy zażycia danej substancji może zaważyć na naszym samopoczuciu lub cyklu dnia. Prościej: jeśli nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez zapalenia papierosa i wyjście na fajkę” wciąż zajmuje naszą głowę, jesteśmy uzależnieni.

Co do hasła wszystko jest dla ludzi, warto wspomnieć o różnicach między uzależnieniem psychicznym a fizycznym. To co opisaliśmy powyżej to uzależnienie psychiczne. Efekt zażycia substancji lub wykonania czynności sprawia, że przynosi ona ukojenie i chcemy ją powtarzać. Jeszcze trudniej robi się, gdy uzależnimy się fizycznie. To typowa reakcja chemiczna, podczas której nasz organizm reaguje negatywnie na niedostarczenie mu danej substancji. Fizycznie uzależniają nikotyna, alkohol, opioidy, barbiturany, benzodiazepiny, czy steroidy.

Jak zerwać z uzależnieniem? Najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy ośrodka leczenia uzależnień. Podczas pobytu w takim ośrodku otrzymasz pomoc w komfortowych warunkach. Regularne zajęcia sportowe, spacery i detoks to jedno. Najważniejsza będzie jednak intensywna terapia, podczas której dotrzesz do sedna problemu, nauczysz się mechanizmów kontroli i dowiesz się, którędy może prowadzić droga do nowego, lepszego życia.