Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Skąd wiem, że jestem uzależniony?

31.08.2021, administrator

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, któremu nie zdarzyło się utopić trudnego dnia w piwie lub dwóch. Wieczorny drink czy papieros po stresującym spotkaniu w pracy to szybkie sposoby na ukłucie stresu. Co jednak, gdy po awansie praca stała się bardziej stresująca na stałe? A może w życiu pojawiła się inna nowa rola, np. rola rodzica? Kłótnia w związku? Samotny weekend? Powodów do sięgnięcia po używki może być mnóstwo. Jak nie stracić kontroli nad ich spożyciem i jak poznać, że przekroczyło się pewną niewidzialną granicę?

Zacznijmy od pojęcia nawyku. Kiedy niepozorna czynność staje się nawykiem? Wyjaśnienie jest bardzo proste i intuicyjne. Kiedy przyzwyczajamy się do niego na tyle, że wykonujemy daną czynność bez zastanowienia. Nawykiem może być poranne włączenie ekspresu do kawy lub rzucenie się na łóżko po przyjściu z pracy. Niestety, nawykiem może stać się też wieczorne otwarcie butelki piwa lub nalanie sobie drinka. Kiedy z przyzwyczajenia pijemy codziennie, możemy nazwać to szkodliwym nawykiem. Alkohol bowiem długofalowo nie wpływa pozytywnie na nasz organizm.

Od szkodliwego nawyku jest już bardzo blisko do uzależnienia. Gdzie znajduje się ta granica? Jak rozpoznać uzależnienie? Osoba uzależniona nie jest w stanie funkcjonować bez swojego nałogu. Używka przejmuje kontrolę nad jej życiem. Konieczna przerwa w pracy na papierosa, nawet jeśli terminy gonią. Problemy z zaśnięciem lub nerwami bez wieczornego drinka. To wszystko symptomy uzależnienia. Istnieją też uzależnienia behawioralne, jak uzależnienie od seksu, zakupów czy używania telefonu. Jeśli bezwiednie sięgasz po telefon i odczuwasz stres, gdy przez jakiś czas nie zajrzysz na Instagram czy Facebook, może to oznaczać, że jesteś uzależniony i rozładowujesz napięcie za pomocą smartfona.

Uważnie obserwuj swoje emocje i reakcje. Nie wpadaj w panikę, może uzależnienie jest delikatne. Jeśli jednak czujesz, że coraz trudniej Ci funkcjonować lub Twój stan może wpływać na Twoje dalsze życie, koniecznie zasięgnij porady specjalisty. Spotkania z psychologiem pozwolą na znalezienie drogi wyjścia z uzależnienia i poradzenie sobie ze źródłem problemu, które zwykle jest ukryte głęboko w naszej psychice. W przypadku trudniejszych uzależnień, szczególnie od alkoholu lub substancji psychoaktywnych, konieczny może okazać się pobyt w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Ośrodki takie oferują zestaw zajęć, detoks i intensywną terapię, dzięki której walka z nałogiem jest szybsza, sprawna i daje długotrwałe efekty. Warto zainwestować we własne zdrowie!