Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Czym jest detoksykacja?

31.08.2021, administrator

Detoks – na czym to dokładnie polega?

Detoksykacja to proces, który oczyszcza organizm z toksyn, które są spowodowane przez zażywanie środków odurzających. Polega na podaniu osobie “zatrutej” płyny i witaminy, aby wyrównać zaburzenie wodno-elektrolitowe. Zazwyczaj podaje się potas, magnez i sód. Sposobów na detoks jest naprawdę wiele. Detoksykacja może trwać od jednego dnia do nawet tygodnia. 

Czym jest detoks narkotykowy?

Najprościej mówiąc – jest to detoksykacja organizmu i polega na usuwaniu z ciała środków odurzających zawartych w krwii oraz na wspomaganiu psychiki i fizjologii osoby uzależnionej od narkotyków. Jeśli od dłuższego czasu po zażyciu narkotyków nie odczuwasz kontroli nad swoim organizmem, to czas aby udać się na detoks.

Na czym polega detoks narkotykowy?

Detoksykacja narkotykowa skupia się na:

  • osłabieniu głodu narkotykowego,
  • łagodzeniu fizycznych i psychicznych objawów abstynencyjnych,
  • przywróceniu równowagi biochemicznej organizmu.

Jak oczyścić organizm ze środków uzależniających?

Aby odtrucie narkotykowe przebiegło pomyślnie, osoba uzależniona powinna mieć zapewnioną izolację od substancji odurzających oraz nie doprowadzić do kontaktu z osobami, które mogłyby jej zaszkodzić. Początkowym procesem detoksykacji jest oczyszczenie osoby z wszelkich środków odurzających i przejście w etap abstynencji. Podczas przebywania w tym stanie człowiek może doświadczyć różnych faz psychicznych (jest to najgorszy etap detoksu). Podczas procesu należy dobrze uzupełniać płyny i elektrolity, oraz zażywać odpowiednio dobrane leki. Mimo że detoksykacja trwa około 3 dni, warto wziąć pod uwagę, że duży wpływ na pełne pozbycie się szkodliwych substancji z organizmu ma nasz stan uzależnienia i zdrowia. Detoks narkotykowy trwa minimum 12 tygodni. 

Objawy detoksu narkotykowego

  • odczuwanie głodu substancji i chęć bycia pod jej wpływem,
  • niepokój,
  • zaburzenia lękowe,
  • drażliwość.

Co po detoksie?

Leczenie jest długim procesem, lecz przynosi bardzo dobre rezultaty, jeśli osoba tego chce i się tego trzyma. Po zakończeniu kuracji potrzebny jest odwyk (bez tego osoba może powrócić do stanu sprzed detoksykacji).