Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Leczenie alkoholików w Krakowie

30.09.2024, administrator
Leczenie alkoholików w Krakowie

Uzależnienie od alkoholu jest wiązane przez większość ludzi przede wszystkim z poważnym problemem zdrowotnym. Natomiast niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jest to również jeden z największych problemów społecznych. Ma on ogromny wpływ na powstawanie zjawiska jakim jest alkoholowa patologia społeczna. Oznacza ona zachowania odbiegające od norm wyrobionych przez społeczeństwa, które budzą wątpliwości moralne. Alkoholizm jako problem społeczny przyczynia się do wzrostu przestępczości, wzrostu wypadków nietrzeźwych kierowców, czy przemocy i zaniedbań w rodzinach osób uzależnionych. W przeciągu ostatnich lat nastąpił wzrost przypadków alkoholizmu w Krakowie.  Według oświadczeń o wartości sprzedaży napojów alkoholowych, składanych przez przedsiębiorców, którzy je sprzedają, wynika, że w  2023 roku wartość sprzedaży alkoholu ogółem wzrosła o prawie 14% w tym mieście w porównaniu do roku poprzedzającego, co wskazuje na większe spożycie napojów wysokoprocentowych. Żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się tego problemu, należy pamiętać o tym jak profesjonalna pomoc oferowana przez ośrodki odwykowe jak Nowy Dzień, znacząco wpływa na proces leczenia uzależnienia od alkoholu

Definicja i objawy alkoholizmu

Co to jest alkoholizm?

Z medycznego punktu widzenia alkoholizm to zespół uzależnienia od alkoholu należący do zespołu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych nadużywaniem substancji psychoaktywnych. W tym przypadku jest to etanol, który spożywany jest w sposób kompulsywny.  Natomiast społeczna definicja alkoholizmu określa go jako stan utraty kontroli nad ilością konsumowanego alkoholu. Istnieje także znacząca różnica między uzależnieniem a nadużywaniem alkoholu. O uzależnieniu mówimy w kontekście choroby, a z kolei nadużywanie to stan, który może skończyć się wpadnięciem w nałóg.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Fizyczne

Uzależnienie od alkoholu można zaobserwować po różnych objawach fizycznych. Wśród najczęściej zauważalnych wyróżnia się drżenie rąk oraz potliwość. Nadużywanie tej substancji odbija się także na zdrowiu osoby uzależnionej. Może ono prowadzić do uszkodzenia wątroby, chorób układu trawiennego i serca oraz poważnych zmian neurologicznych. 

Psychiczne

Osoba uzależniona doświadcza także szeregu objawów psychicznych, w tym przede wszystkim głodu alkoholowego. Dodatkowo dochodzi do tego zaniedbywanie obowiązków, zarówno tych domowych, jak i tych zawodowych. Alkohol w nadmiernych ilościach wpływa także znacząco na zmiany w zachowaniu, powodujące napady agresji i drażliwość.

Przyczyny uzależnienia od alkoholu

Czynniki biologiczne

Uwarunkowania genetyczne mają znaczący wpływ na posiadanie predyspozycji do bycia uzależnionym od alkoholu.  Do czynników biologicznych warunkujących znalezienie się w grupie zwiększonego ryzyka zalicza się dziedziczność, czyli w tym przypadku bycie dzieckiem alkoholika. Również wysoka tolerancja na substancję zmieniające świadomość lub osłabiona na nie reakcja awersyjna mogą stanowić podstawę do powstania nałogu. Alkohol oddziałuje także na neuroprzekaźniki w mózgu – dopaminę i serotoninę, które są odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Nadużywanie tej substancji prowadzi do zmian w układzie nerwowym i może skutkować zwiększoną potrzebą jej spożywania.

Czynniki psychologiczne

Dla osób zmagających się z depresją, nadmiernym stresem czy stanami lękowi, alkohol może stać się formą ucieczki od problemów lub sposobem na radzenie sobie z nimi. Dla niektórych jest również środkiem do pozbycia się nieśmiałości i negatywnych myśli o sobie. Wśród ludzi, którzy w przeszłości doświadczyli traumatycznych przeżyć, takich jak przemoc czy zaniedbanie, podatność na rozwój alkoholizmu jest znacznie podwyższona. 

Czynniki społeczne

Na rozwój uzależnienia od alkoholu ogromny wpływ ma środowisko, w którym przebywa społeczeństwo. Osoby obracające się w towarzystwie lub wychowujące się w rodzinach, gdzie częste spożywanie jest czymś normalnym, są w grupie szczególnie narażonej na problemy alkoholowe. Kolejnym czynnikiem społecznym jest presja rówieśników, która silnie oddziałuje szczególnie na młodsze osoby. Ich podatności na popadnięcie w nałóg sprzyja bunt młodzieńczy czy chęć zaimponowania innym.  

Metody leczenia alkoholizmu w Krakowie

Detoksykacja (odtruwanie)

Detoksykacja jest pierwszym krokiem w leczeniu alkoholizmu. Proces ten ma na celu pozbycie się z organizmu toksyn i produktów przemiany alkoholowej, co jest konieczne w celu podjęcia dalszych etapów leczenia. Rozpoczyna się od pojawienia się objawów odstawiennych: mdłości, niepokoju, rozdrażnienia. Kolejno pacjent wchodzi w okres abstynencji, gdzie przez minimum miesiąc nie może spożywać żadnego rodzaju alkoholu. Detoksykacja musi odbywać się koniecznie pod ścisłym nadzorem lekarza. W ośrodku leczenia uzależnień Nowy Dzień oferujemy specjalistyczne leczenie w tym kierunku, które trwa około dwóch tygodni i obejmuje szereg metod, które wspomogą pacjenta w okresie odstawiennym.

Terapia indywidualna

Kluczowe w rozpoczęciu terapii osoby uzależnionej jest odbycie przez nią konsultacji z psychologiem lub psychiatrą, który postawi diagnozę i dopasuje do niej plan leczenia. Istnieją różne metody terapeutyczne wykorzystywane w procesie zdrowienia nałogowców, aczkolwiek przede wszystkim niezbędna jest w tym przypadku terapia indywidualna. Służy ona zrozumieniu przyczyn uzależnienia, nauczeniu się jak radzić sobie ze stresem i emocjami. Pozwala także na przepracowanie wszelkich traum. Jedną z form psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która ma na celu zidentyfikowanie szkodliwych myśli i zachowań i kolejno ich zmianę na lepsze.

Terapia grupowa

Kolejną skuteczną opcją terapii uzależnień jest terapia grupowa. Daje ona szansę na wymianę historii i doświadczeń z innymi osobami uzależnionymi oraz na otrzymanie niezbędnego wsparcia w procesie leczenia. Do takich grup wsparcia zaliczają się spotkania AA (Anonimowych Alkoholików), gdzie uczestnicy mogą uczyć się od innych i dzielić się swoimi przeżyciami, budując przy tym przyjacielskie relacje i dając upust swoim negatywnych emocjom. Ośrodek Nowy Dzień prowadzi spotkania AA, które są otwarte dla wszystkich, co sobotę od 9.30 do 11.30 w Gaju na ulicy Akacjowej 26.

Farmakoterapia

W leczeniu alkoholizmu stosuje się także leki wspomagające. W tych najczęściej używanych znajdują się disulfiram, akamprozat oraz nalmefen. Disulfiram blokuje enzym odpowiedzialny za metabolizm alkoholu, powodując dokuczliwe reakcje fizyczne po jego konsumpcji. Z kolei akamprozat wspomaga przywrócenie równowagi chemicznej w mózgu osoby uzależnionej, a nalmefen jest modulatorem systemu nagrody. Każdy z tych leków przyczynia się do zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu przez osobę chorą. Istotne jest również kontrolowanie objawów abstynencyjnych u nałogowca, aby móc je złagodzić, a w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie leczenie.

Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień w Krakowie

Nowy Dzień – leczenie uzależnień w Krakowie

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Nowy Dzień posiada szeroką ofertę leczenia skierowaną do osób dotkniętych problemem, jakim jest nałóg. Klinika specjalizuje się w leczeniu narkomanii, lekomanii, hazardu oraz także alkoholizmu. Udziela pomocy swoim podopiecznym poprzez szereg różnych terapii (indywidualne, grupowe, rodzinne), grup wsparcia oraz profesjonalnej opiece medycznej. Zespół ośrodka składa się z wykwalifikowanych terapeutów z ogromnym doświadczeniem, specjalistów oraz lekarzy, którzy dokładają wszelkich starań, aby pomóc jak największej ilości chorych w uporaniu się z nałogiem. Świadczą o tym opinie ich pacjentów, którzy z pomocą kliniki pokonali uzależnienie. A oto jedna z nich: “Myślę, że to najlepsze miejsce do którego mogłem trafić. Fachowość i zaangażowanie terapeutów, życzliwość personelu i miła atmosfera. To wszystko sprawiło, że wiedza, która została mi przekazana trafiła do mnie w 100%” – Pan Tomek. 

Rola rodziny i społeczeństwa w leczeniu alkoholizmu

Wsparcie rodziny

Wsparcie rodziny, to oprócz odpowiedniego leczenia, klucz do wyjścia z nałogu przez osobę uzależnioną od alkoholu. Bliscy są przede wszystkim wsparciem i motywacją do walki. Dodają odwagi do rozpoczęcia detoksykacji i terapii, poprzez uświadomienie osobie chorej na czym polega jej problem i jak można go zniwelować. Rodzina daje poczucie bezpieczeństwa i służy dobrym słowem. Wsparcie może odbywać się także poprzez wysłuchanie osoby chorej oraz ochronę jej przed środowiskiem i ludźmi, którzy mogą negatywnie wpłynąć na jej stan. Ważne jest by bliscy ciągle się edukowali w tematyce alkoholizmu, by móc jak najskuteczniej pomóc choremu w sytuacjach kryzysowych. Jeśli rodzina odczuwa na sobie skutki choroby, to powinna skorzystać z terapii rodzinnej, która pomoże im znaleźć rozwiązanie na ciągłe rozczarowania oraz odzyskać stabilność i spokój. Taki rodzaj terapii również prowadzony w jest ośrodku Nowy Dzień.

Świadomość społeczna

Kampanie społeczne pomagają podnieść świadomość społeczną na temat uzależnienia od alkoholu. Obrazują one jego skutki, ale także wskazują sposób, jak można temu zapobiec. Edukacja społeczeństwa jest podstawą do minimalizowania problemu alkoholizmu wokół nich, co przyczyni się do jego zdrowszego funkcjonowania. Kampanie społeczne mają również istotny wpływ na zmniejszenie stygmatyzacji osób uzależnionych, ponieważ dzięki nim ludzie przestają na nie patrzeć w sposób pozbawiony empatii i współczucia. 

Podsumowanie

Alkoholizm jest wciąż jednym z najczęściej występujących nałogów w społeczeństwach, dlatego tak istotna jest profesjonalna pomoc w jego leczeniu. Nie jest to jednak jedyny element sukcesu, liczy się tutaj, też właśnie wsparcie rodziny i społeczeństwa, które w połączeniu z opieką medyczną są w stanie skutecznie walczyć z tą chorobą. Ośrodek leczenia uzależnień Nowy Dzień to miejsce, które zapewni odpowiednią pomoc osobom uzależnionym od alkoholu, dlatego jeśli jej potrzebujesz, skontaktuj się z nami już dziś w celu zarejestrowania się na odpowiednią terapię.

📲+48 729-29-78-78

🏘️ ul. Akacjowa 26, 32-031 Gaj