Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Współczesne mity o uzależnieniach – co naprawdę wiemy o narkomanii?

29.10.2024, administrator
Współczesne mity o uzależnieniach - co naprawdę wiemy o narkomanii?

Narkomania jest globalnym problemem, który z roku na rok coraz bardziej się rozprzestrzenienia i dotyka zarówno młodsze, jak i starsze osoby w społeczeństwie. Ich dostępność jest tak naprawdę wszechobecna, co jest niezwykle niepokojącym  zjawiskiem. Tak jak, każde uzależnienie, narkomania niesie ze sobą negatywne i niebezpieczne skutki zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Niestety w wielu miejscach i rodzinach jest to nadal temat tabu, który na przestrzeni lat doprowadził do stworzenia wielu stereotypów na temat tej choroby. Tworzą one zniekształcony obraz osób dotkniętych uzależnieniem od narkotyków, co wpływa bezpośrednio na błędne jego rozumienie. 

Współczesne mity o narkomanii

Uzależnić mogą się tylko osoby z niższych warstw społecznych

Często możemy się spotkać z opinią, że narkomania dotyka tylko osób w trudnej sytuacji materialnej, z ograniczonym dostępem do edukacji lub dotknięte marginalizacją społeczną. Jest to oczywiście nieprawda, ponieważ uzależnienie to może dotyczyć ludzi ze wszystkich warstw społecznych i nie jest zależne od pochodzenia, edukacji czy statusu majątkowego. Taki sposób myślenia prowadzi do bagatelizowania tego problemu wśród osób zamożnych i tych z wyższym wykształceniem, a to właśnie wśród nich coraz częściej dochodzi do wspomagania się narkotykami wg badań przeprowadzanych przez CBOS. 

Narkotyki miękkie są nieszkodliwe i nie uzależniają

Wiele osób uważa, że narkotyki miękkie, takie jak marihuana, nie powodują uzależnienia ani problemów zdrowotnych. W rzeczywistości wygląda to inaczej, spożywanie takich środków regularnie, może prowadzić do nałogu, a ich długoterminowe stosowanie często skutkuje zmianami w funkcjonowaniu mózgu. Wpływają one na emocje, na zdolność koncentracji oraz pamięć. W wielu przypadkach marihuana może także powodować chęć do sięgnięcia po silniejsze narkotyki.

“Teoria bramy”  

Teoria ta zakłada, że większość osób zażywających twarde narkotyki, zaczynała od substancji psychoaktywnych o mniejszym działaniu, takich jak alkohol, papierosy czy marihuana, które tworzą “bramę” do ich używania. Regularne zażywanie miękkich narkotyków czy alkoholu może prowadzić do wzrostu tolerancji na te substancje, co sprawia, że osoby szukają coraz silniejszych doznań, sięgając po mocniejsze narkotyki. Jednak należy pamiętać, że ryzyko uzależnienia od twardych narkotyków zależy od wielu czynników, w tym biologicznych, psychologicznych oraz społecznych.

Wystarczy przestać brać narkotyki, aby skończyć z nałogiem

Uzależnienie od narkotyków wymaga odpowiedniego leczenia pod okiem specjalistów. Narkomani często wychodzą z założenia, że mogą zaprzestać z nałogiem, tylko poprzez odstawienie narkotyków. Nie jest to jednak takie proste, osoba uzależniona nawet po dokonaniu tej czynności, może zmagać się z mocną potrzebą sięgnięcia po substancje psychoaktywne. Proces zdrowienia w tym przypadku jest czasochłonny i musi opierać się na wsparciu terapeutycznym, aby móc zapobiec możliwości nawrotu nałogu.  

Uzależnione są tylko osoby, które sięgają po substancje psychoaktywne codziennie 

Jednorazowe zażycie narkotyków nie prowadzi do uzależnienia – jest to oczywiście mit. Przekonanie o tym, że jedynie codzienne sięganie po substancje psychoaktywne świadczy o narkomanii to niezwykle błędna teoria. Już jednorazowe ich zażycie może zapoczątkować uzależnienie, szczególnie zauważalne jest to w przypadku spożycia opioidów czy amfetaminy, które wywołują silną potrzebę ponownego sięgnięcia. Nałóg to nie tylko wykonywanie określonej czynności, ale także stosunek osoby do danej substancji – może służyć jej np. jako środek do rozwiązywania problemów. W związku z tym narkomania może przyjmować różne formy, to, że człowiek nie zażywa narkotyków codziennie, nie oznacza, że przyszłości nie zacznie ich brać częściej. Niektórzy mają z nimi do czynienia tylko okazjonalnie (np. podczas imprez), ale i tak pomimo przerw zaliczają się do osób uzależnionych.

Narkotyki naturalne są bezpieczniejsze niż syntetyczne

Tak samo narkotyki naturalne, jak i syntetyczne mogą wywoływać poważne skutki uboczne. Fakt, iż dana substancja pochodzi z natury nie jest jednoznaczne z tym, że jest ona bezpieczna. Wiele z nich, w tym marihuana, opium czy grzyby halucynogenne mogą być silnie toksyczne lub uzależniające. Działanie narkotyków naturalnych  jest dość trudne do przewidzenia, ponieważ skład chemiczny rośliny może ulec zmianie w zależności od warunków uprawy i sposobu przetwarzania. Różny poziom substancji psychoaktywnej, utrudnia kontrolę nad ich działaniem i zwiększa ryzyko przedawkowania. W przypadku syntetycznych narkotyków, ich skład chemiczny jest bardziej kontrolowany, ale to wcale nie oznacza, że przez to ich niebezpieczność się zmniejsza.

Pomimo, że w obecnych czasach mamy dostęp do różnorodnych źródeł wiedzy, czy to Internetu, książek czy wiedzy specjalistów, to i tak mity na temat narkomani nadal funkcjonują w naszym społeczeństwie. Stereotypy, które powstawały przez lata sprawiły, że na osoby uzależnione od narkotyków nie patrzy się jako indywidualną jednostkę, która posiada odrębne cechy charakteru czy inną życiową historię, ale jako członka ogólnej grupy chorych. Dlatego tak istotna jest edukacja o uzależnieniach i sposobach ich leczenia od najmłodszych lat.  
Narkomania to ciężki do zwalczenia nałóg i w związku z tym wymaga odpowiedniej diagnozy i terapii. Nasz ośrodek leczenia uzależnień Nowy Dzień specjalizuje się w jej leczeniu, zapewniając pomoc specjalistów na każdym kroku.