Jak przestać pić w sytuacjach stresowych? Uzależnienie od spożywania alkoholu jest niezwykle poważnym problemem społecznym i zdrowotnym na całym świecie. Ta substancja psychoaktywna wpływa szkodliwie na szereg funkcji mózgowych, które w efekcie pogarszają się. Osoba, która w nadmiarze sięga po tą używkę doświadcza z biegiem czasu pogorszenia nastroju, zmian w percepcji lub zachowania. Leczenie alkoholików jest długim, ciężkim i wymagającym procesem. Dlaczego więc w dalszym ciągu bardzo dużo osób pije alkohol, aby się odstresowywać?
Stres, a alkohol
Alkohol posiada potężną moc chwilowego łagodzenia objawów stresu. Wszystko to dzieje się poprzez oddziaływanie na układ nerwowy, który zostaje na jakiś czas znieczulony. Takie regularne “radzenie sobie” z nieprzyjemnymi sytuacjami życiowymi i maskowanie własnych problemów zwiększa ryzyko wystąpienia alkoholizmu. Wiele osób postrzega to jako sposób tymczasowej ucieczki, po której niestety wraca do poprzedniego, bardzo często już gorszego stanu psychicznego. Inne negatywne skutki zdrowotne jakie niesie za sobą nadużywanie tej substancji to między innymi uszkodzenia wątroby, czy problemy z układem sercowo-naczyniowym. Wszystkie wymienione konsekwencje są tragiczne dla ludzkiego organizmu, dlatego warto zapoznać się z innymi sposobami radzenia sobie w sytuacjach stresowych.
Strategie radzenia sobie ze stresem
Istnieje wiele zdrowych sposobów, które mogą pomóc podczas przeżywania małego i dużego stresu. Warto zapoznać się z poniższymi propozycjami i wypróbować je w swoim codziennym życiu. Dla każdego człowieka może pasować inna strategia, dlatego warto też próbować i szukać najlepszej dla samego siebie. Zespół specjalistów z naszego Prywatnego Ośrodka w Krakowie poleca:
- Samopomoc – prowadzenie dziennika lub pamiętnika to świetny pomysł na analizę swoich własnych myśli i uczuć. Pozwoli to zrozumieć bardziej samego siebie oraz to czego aktualnie potrzebujemy. Przelanie stresu na papier działa oczyszczająco.
- Ćwiczenia relaksacyjne – aby zredukować napięcie i stres możesz wypróbować różnych technik oddychania lub medytacji. Rozluźnianie ciała przynosi znakomite efekty.
- Ćwiczenia fizyczne – aktywność fizyczna to przede wszystkim wydzielanie się endorfin, które produkowane są właśnie podczas ćwiczeń wysiłkowych. Wybierz się na spacer, pobiegaj lub potańcz w chwilach największego stresu.
- Sen – dbanie o swój własny zegar biologiczny jest bardzo ważne. Odpowiednia ilość snu wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne.
- Wsparcie bliskich/społeczne – znalezienie pomocy w swoim najbliższym środowisku społecznym jest bardzo ważne. Jeżeli posiadasz osoby, które wysłuchają Cię i może udzielą dobrej rady – udaj się do nich. Nic nie pomaga tak jak szczera i miła konwersacja – pozwala to uwolnić myśli.
- Odpowiednia dieta – zdrowa żywność taka jak owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze, czy białko wpływają pozytywnie na ciało i umysł. Warto więc wprowadzić do swojej diety produkty, które wspomogą utrzymywanie stabilnego poziomu energii i zdrowia psychicznego.
- Planowanie i organizacja – bycie zorganizowaną osobą bardzo pomaga w niedopuszczaniu do większego stresu. Tworząc bezpieczny harmonogram zadań, wyeliminujesz poczucie chaosu i niepewności, co przyniesie porządek.
Zadbaj o swoją przyszłość i już dziś zacznij testować powyższe strategie. Warto pamiętać, że jeśli Twój stres przerodzi się w coś bardziej szkodliwego – warto zgłosić się po pomoc. Nasz Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień w Krakowie posiada wykwalifikowaną kadrę, która otoczy Cię odpowiednią opieką.
Zapraszamy do kontaktu.