Terapia uzależnień to długi i skomplikowany proces. Pierwszym krokiem na drodze do zdrowia i szczęścia jest przyznanie się do swojego nałogu i tego, że przejął nad naszym życiem kontrolę. Najtrudniej podjąć właśnie ten pierwszy krok i sięgnąć po pomoc. Zgłoszenie się do ośrodka leczenia uzależnień czy do specjalisty to akt odwagi i samoświadomości. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich macie już to za sobą, należą się Wam gratulacje. Z tego artykułu dowiesz się co przychodzi później. Jakimi metodami współcześnie leczy się uzależnienia?
Najczęściej cierpiący trafiają do oddziału zamkniętego w szpitalu. Nie jest to jednak najbardziej efektywna forma leczenia. Chory jest oddzielony od bliskich, a szpitalne warunki nie nastrajają pozytywnie. Dobrym wyborem jest skorzystanie z oferty prywatnych ośrodków leczenia uzależnień. Zapewniają one komfortowe warunki, domową atmosferę i kompleksową opiekę. Zawiera ona w sobie zajęcia indywidualne, grupowe, sięganie po różne sposoby radzenia sobie z nałogiem, często zajęcia na siłowni czy na basenie lub wycieczki.
Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami ośrodka? Brzmi tajemniczo, jednak nie jest to nic strasznego i niesamowitego. Chory, w zależności od stopnia uzależnienia i zatrucia organizmu, poddawany jest detoksowi i powoli odzwyczaja się od picia alkoholu lub zażywania narkotyków. Jeśli stan jest poważny w grę wchodzą podawane dożylnie elektrolity, witaminy i minerały. Po takim odtruciu następuje czas na terapię. Na takiej terapii pacjent dzieli się z terapeutą historią swojego życia. Następnie wspólnymi siłami szukają źródła uzależnienia oraz tego, jak można je przepracować. Terapia grupowa pozwala zaś na poznanie ludzi z podobnymi problemami i historiami. Takie wzajemne wsparcie ma duże znaczenie w przezwyciężaniu nałogów. Na terapii chory uczy się nowych sposobów spędzania wolnego czasu, radzenia sobie ze stresem, asertywnego odmawiania drinków czy używek.
Po czasie uzależniony jest gotowy by zmierzyć się z wyzwaniami dnia codziennego. Wciąż może uczęszczać na grupową terapię i utrzymywać kontakt ze znajomymi z odwyku, żeby wspierać się w trzeźwości. Należy pamiętać, że po odbyciu terapii uzależnień, alkohol czy innego typu używki już zawsze będą zabronione. To kolejna trudna do przełknięcia pigułka. Już zawsze trzeba będzie uważać i cierpliwie walczyć, by nie wrócić do nałogu. W procesie psychoterapii może pomóc również farmakoterapia. Jednak to właśnie spotkania z terapeutą będą najważniejsze na drodze do trzeźwości i szczęśliwego życia.