Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Kolorowe tabletki – na co uważać w klubie?

31.05.2021, administrator

Pandemia dobiega końca. Już niedługo weekendowe rajdy po klubach będą znów na wyciągnięcie ręki. Piątkowe i sobotnie wieczory to czas rozluźnienia i odreagowania negatywnych emocji zgromadzonych przez resztę tygodnia. Odcięciu się do nich często towarzyszą używki. Na każdym rogu możemy spotkać kogoś z drinkiem lub papierosem w ręku. Czasem pojawia się propozycja pójścia o krok dalej i zażycia narkotyku. Jedną z najpopularniejszych klubowychużywek jest tzw. ecstasy, czyli MDMA. Czy ktoś zaoferował Wam kiedyś na studenckim wyjeździe kolorową, niewinnie wyglądającą tabletkę? To właśnie to. Z artykułu dowiecie się jak działa MDMA, jakie szkody może wyrządzić i czy łatwo uzależnia.

Czym właściwie jest MDMA? Pełna nazwa związku to 3,4-Metylenodioksymetamfetamina. Co kryje się za tym językowym łamańcem? Środek, który zwiększa poczucie empatii i radości o działaniu psychodelicznym. Jest pochodną amfetaminy i meskaliny. Występuje pod postacią małych, kolorowych tabletek, które przypominają znane ze szkolnego sklepiku cukierki pudrowe. Każda tabletka jest ozdobiona innym emblematem: uśmiechniętą buźką, głową kosmity, gwiazdką itp. Łyka się ją lub rozkrusza i wsypuje do napoju. Działanie zaczyna być wyczuwalne po ok. pół godziny. Utrzymuje się maksymalnie 4-6 godzin.

Na czym właściwie to działanie polega? Po zażyciu pojawia się uczucie euforii i błogości. Zażywający staje się zdecydowanie bardziej towarzyski, chętnie zapoznaje nowych ludzi i okazuje uczucia. Oprócz tych głównych rezultatów pojawia się też pobudzenie i energia do działania, mniejszy apetyt, wzmocnione bodźce dotykowe i słuchowe oraz pobudzenie seksualne. Poza odczuciami pojawiają się również typowo fizyczne symptomy, jak wyższa temperatura i ciśnienie, szybkie bicie serca, suchość w ustach i szczękościsk. U osób po zażyciu ecstasy można zaobserwować powiększone źrenice, nadpobudliwość i gadatliwość oraz przymknięte powieki. Jeśli nastąpiło przedawkowanie, może dojść do tzw. złośliwego zespołu neuroleptycznego, czyli nagłego wzrostu temperatury ciała, drgawek i śpiączki, zaburzeń pracy serca, odwodnienia organizmu oraz stanów psychotycznych i urojeń.

Na MDMA bardzo łatwo trafić w klubach czy na wyjazdach studenckich. Nie udowodniono, że czysta substancja uzależnia fizycznie lub powoduje zmiany w mózgu. Narkotyk jest uznawany za miękki. Jednak to, że jest nielegalny sprawia, że jego skład nie jest w żaden sposób kontrolowany. Może zawierać groźne dla zdrowia substancje i działanie może się różnić, w zależności od źródła. Może również dojść do uzależnienia psychicznego, jeśli narkotyk jest używany, by poradzić sobie z niskim samopoczuciem.