Polineuropatia alkoholowa to schorzenie układu nerwowego spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Jest to uszkodzenie lub stan zapalny obwodowego układu nerwowego. Na neuropatię cierpi ok. 30% osób zmagających się z chorobą alkoholową, co czyni z niej drugie najczęściej pojawiające się schorzenie u alkoholików. Polega ona na nieprawidłowym przewodzeniu impulsów nerwowych po obu stronach ciała. Szybkość i jakość przepływu impulsów zostaje zmniejszona przez uszkodzenie komórek nerwowych i proces, który nazywany jest demielinizacją, a polega na niszczeniu tzw. osłonek mielinowych komórek nerwowych.
Wśród objawów polineuropatii alkoholowej najczęściej pojawiają się palący ból stóp i nóg oraz skurcze mięśni, osłabienie, a nawet zanik mięśni oraz osłabienie działania autonomicznego układu nerwowego (może skutkować np. wahaniami ciśnienia krwi, zbyt częstym oddawaniem moczu czy impotencją). Na szczęście schorzenie to może być leczone. Jak wyjść z polineuropatii alkoholowej?
Przede wszystkim, żeby ostatecznie pozbyć się tej przypadłości należy definitywnie zerwać z piciem alkoholu. Odstawienie napojów alkoholowych jest niezbędne, żeby pozostałe środki przyniosły pożądany skutek. Trwała abstynencja to jedyna opcja, dzięki której nastąpi poprawa życia cierpiącego. Jeśli choroba jest zaawansowana, całkowity powrót do zdrowia może okazać się niemożliwy. Dlatego ważne jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia, którego czas również jest zależny od stopnia zaawansowania schorzenia.
Sposobem na wyjście z choroby alkoholowej jest profesjonalna terapia odwykowa oferowana przez wyspecjalizowane kliniki. Pamiętajmy, że chory wymaga stałej opieki medycznej i psychologicznej oraz wsparcia najbliższych, dzięki któremu wyjście z nałogu będzie dużo łatwiejsze. Poza terapią, która jest podstawą leczenia, stosuje się też inne środki, żeby przywrócić organizm do odpowiedniej formy. Najczęściej są to zastrzyki z preparatami witaminy B1, kwasu nikotynowego i magnezu. W przypadku uszkodzenia układu nerwowego, nasze ciało potrzebuje witamin z grupy B. Zastrzyki warto wesprzeć lekami osłonowymi, które zabezpieczą żołądek i wysokobiałkową dietą. Witaminę B1 odnajdziemy w zbożach, orzechach, nasionach i warzywach strączkowych. W zaawansowanych przypadkach polineuropatii zaleca się rehabilitację. Specjalne ćwiczenia i masaże pomagają układowi nerwowemu powrócić do prawidłowego funkcjonowania i współpracy z organizmem.
Podsumowując, pamiętajmy o tym, że każda choroba wymaga nadzoru lekarza specjalisty. Odpowiednia dieta to niezbędne wsparcie leczenia, szczególnie w zaawansowanych stadiach choroby. Leczenie którejkolwiek choroby z podłożem alkoholowym powinno zaczynać się od odstawienia alkoholu i terapii odwykowej. Koniecznym elementem jest wsparcie ze strony bliskich i odpowiednio szybka reakcja na pojawiające się objawy.