Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Czym jest polineuropatia alkoholowa?

07.02.2020, administrator

 

Za co odpowiada układ nerwowy? 

 

Układ nerwowy to skomplikowany system, który steruje aktywnością naszego organizmu. Nerwy rozchodzące się po całym ciele łączą się z mózgiem, a wysyłane z niego impulsy wprawiają w ruch nasze ręce czy nogi. Schorzenia układu nerwowego mogą mieć wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne aspekty funkcjonowania naszego ciała. Od nowotworów ośrodkowego układu nerwowego czy stwardnienia rozsianego po schizofrenię. Nawet najdrobniejsze patologie układu nerwowego mogą doprowadzić do niedowładu i pogorszenia się ogólnego stanu zdrowia.

 

Jak alkohol wpływa na układ nerwowy?

 

Alkohol jest bardzo popularną używką. Łączony ze świętowaniem sukcesu, weekendową imprezą czy relaksem w gorszy dzień. Toast szampanem czy lampka wina do kolacji to wieloletnie składowe kultury wspólnego spędzania czasu czy spożywania posiłków. Pamiętajmy jednak, że alkohol nawet w najmniejszych ilościach ma wpływ na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Bezpośrednie działanie podczas upojenia alkoholowego to chwiejność czy „plączący się język”. Stałe nadużywanie alkoholu może jednak doprowadzić do stałych do zmian. Od wahań nastroju, przez zaniki pamięci, po uszkodzenia obwodowego układu nerwowego.

 

Co to jest polineuropatia alkoholowa?

 

Jednym ze schorzeń będących pokłosiem nadmiernego spożywania alkoholu i związanych z układem nerwowym jest polineuropatia alkoholowa. Jest to uszkodzenie lub stan zapalny obwodowego układu nerwowego. Na neuropatię cierpi ok. 30% osób zmagających się z chorobą alkoholową, co czyni z niej drugie najczęściej pojawiające się schorzenie u alkoholików. Polega ona na nieprawidłowym przewodzeniu impulsów nerwowych po obu stronach ciała. Szybkość i jakość przepływu impulsów zostaje zmniejszona przez uszkodzenie komórek nerwowych i proces, który nazywany jest demielinizacją, a polega na niszczeniu tzw. osłonek mielinowych komórek nerwowych.

 

Co przyczynia się do wystąpienia polineuropatii alkoholowej?

 

Powodem wystąpienia polineuropatii może być doznanie urazu na skutek nieszczęśliwego wypadku czy nawet pracy w podobnej pozycji. Schorzenie to może również towarzyszyć wielu chorobom, np. nowotworów, cukrzycy, boreliozy, miażdżycy, tocznia czy półpaśca. W przypadku polineuropatii alkoholowej, przyczyną jest oczywiście długotrwałe nadmierne spożycie alkoholu. Innymi słowy regularne zatruwanie organizmu alkoholem. Związkiem chemicznym, który szczególnie przyczynia się do niszczenia organizmu jest aldehyd octowy, czyli produkt rozkładu alkoholu etylowego. Na pojawienie się polineuropatii może mieć również wpływ niedobór składników odżywczych, szczególnie witamin z grupy B.

 

Jakie są objawy polineuropatii alkoholowej?

 

Objawy polineuropatii mogą różnić się zależnie od przyczyny wystąpienia schorzenia. Co ważne, polineuropatia alkoholowa bardzo często występuje bezobjawowo. W takim przypadku można ją wykryć wyłącznie za pomocą badania elektrofizjologicznego, które warto przeprowadzić, gdy bliska osoba zmaga się z chorobą alkoholową. Objawy, które mogą się pojawić to między innymi:

 

  • palący ból stóp i nóg oraz skurcze mięśni,
  • osłabienie mięśni prowadzące do zaburzeń poruszania się,
  • zanik mięśni,
  • parestezje – nieprzyjemne odczucie dotyku lub pełzania czegoś po ciele,
  • zmiany skórne (może pojawić się zmiana odcienia koloru skóry)
  • nieoczekiwane tracenie równowagi
  • osłabienie działania autonomicznego układu nerwowego (może skutkować np. wahaniami ciśnienia krwi, zbyt częstym oddawaniem moczu czy impotencją).

 

Zdarzają się przypadki tak skrajne, że mają problemy z chodzeniem, wejściem po schodach, czy ustaniem w miejscu, a nawet siedzeniem. Część objawów ustępuje jeśli utrzymuje się trzeźwość, wspomaga farmakologicznie. Jednak nie zawsze się to udaje i pewne zmiany są niestety nieodwracalne.