Encefalopatia Wernickego. Ta długa i skomplikowana nazwa kryje za sobą dotkliwy zespół objawów neurologicznych, które pojawiają się po długotrwałym, nadmiernym spożyciu alkoholu. Schorzenie to występuje na skutek zmian w ośrodkowym układzie nerwowym spowodowanych przez nadużywanie alkoholu. Zbadał je i opisał niemiecki lekarz psychiatra i neurolog – Carl Wernicke.
Gdzie szukać przyczyny?
Główną przyczyną wystąpienia encefalopatii Wernickego jest długotrwałe, nadmierne spożywanie alkoholu. Leczenie tego schorzenia należy zatem zacząć od całkowitego zrezygnowania ze spożycia trunków, najlepiej wspartego profesjonalną terapią odwykową. Inną przyczyną jest dieta uboga w tiaminę, czyli witaminę B1. W jakich pokarmach możemy znaleźć jej pod dostatkiem? Warto sięgnąć po produkty zbożowe grubego przemiału, rośliny strączkowe, orzechy czy pestki (szczególnie słonecznika).
Jakie są objawy encefalopatii Wernickego?
Encefalopatia Wernickego to zespół uszkodzeń nerwowych, z którym wiążą się problemy ze wzrokiem, ruchem, ale też świadomością. Może pojawić się oczopląs, czyli niekontrolowane, rytmiczne ruchy gałek ocznych, które wynikają z braku kontroli nad mięśniami ocznymi. Poza tym może dojść do podwójnego widzenia, które wynika z porażenia tzw. nerwów okoruchowych. Często występuje ataksja, czyli zaburzenie koordynacji ruchowej ciała. Wśród wspomnianych wcześniej zaburzeń świadomości możemy wyróżnić apatię lub nadmierne pobudzenie, dezorientację, stupor (brak reakcji na bodźce zewnętrzne), a nawet amnezję czy zapadnięcie w śpiączkę. Poza tym rzadziej występują senność lub bezsenność połączona ze stanami lękowymi, majaczenie czy selektywne zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Problemy z pamięcią mogą skutkować wymyślaniem przez cierpiącego wydarzeń, które nie miały miejsca w rzeczywistości – mają one zapełnić luki w pamięci.
Skutki encefalopatii Wernickego
Nieleczona encefalopatia Wernickego może przejść w zespół Korsakowa. Jego skutkiem mogą być stałe zmiany w mózgu oraz skomplikowane schorzenia układu nerwowego. Każda choroba o podłożu psychiatrycznym może ciągnąć za sobą poważne skutki psychologiczne. W tym problemy z osobowością czy depresję. Nieleczony zespół Korsakowa może doprowadzić do sepsy, zakażenia płuc i kolejno – śmierci. Do całkowitego zdrowia powraca zaledwie 25% leczonych pacjentów. Zespół ten leczy się wysokimi dawkami witaminy B1 wypłukiwanej z organizmu przez alkohol. Istotna w leczeniu zespołu Korsakowa jest stała obserwacja lekarza, który specjalizuje się w tego typu schorzeniach.