Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Dopalacze – dlaczego są tak niebezpieczne?

12.10.2021, administrator

Dopalacze stanowią problem głównie wśród młodzieży, chociaż nie jedynie nastolatkowie używają ich w celach rozrywkowych. Produkowanie i sprzedaż dopalaczy jest w naszym kraju nielegalna. Dlaczego są tak niebezpieczne? Aby móc zrozumieć dlaczego dopalacze są groźne, musimy przyjrzeć się temu czym w ogóle są.

Dopalacze to środki zastępcze, które przez zastosowanie nowych, psychoaktywnych substancji mają naśladować działanie nielegalnych narkotyków. Substancje te nie zostały tak dokładnie poznane i zbadane jak ich oryginalne formy, przez co nie są znane wszystkie skutki ich przyjmowania i działania niepożądane. Bardzo często działają w nieprzewidywalny sposób, a różnica między dawką “rekreacyjną” a śmiertelną jest bardzo niewielka, stąd łatwo o przedawkowanie.

Polskie prawo aktywnie walczy z produkcją dopalaczy, więc aby zachować pozory legalności, skład tych substancji wciąż się zmienia. Gdy rząd zakaże stosowania jednej substancji, natychmiast jest zamieniana na kolejną, jeszcze nie zabronioną. Sprawia to, że użytkownicy często nie wiedzą co właśnie zażyli w małej, wesołej tabletce.

Jak to się dzieje, że dopalacze wciąż są możliwe do kupienia? W rezultacie zaostrzenia przepisów przeciwko dopalaczom, zaczęły być one sprzedawane jako produkty kolekcjonerskie, nieprzeznaczone do spożycia. Wielu ludzi, w szczególności młodych wychodzi z założenia, że skoro dopalacze i substancje zastępcze nie są nielegalne i dostępne są w sprzedaży to nie są tak niebezpieczne jak znane narkotyki jak kokaina, amfetamina czy marihuana. Podczas gdy w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót!

Wciąż zmieniający się skład dopalaczy okazuje się szczególnie groźny, gdy sprawy przybiorą zły obrót i impreza kończy się wizytą na pogotowiu lub wezwaniem karetki. Lekarze nie wiedząc jaka substancja spowodowała niebezpieczną reakcję, nie będą wiedzieli jak pomóc takiej osobie. Zamiast przeciwdziałania i detoksykacji, możliwe jest tylko leczenie objawowe, a to może okazać się niewystarczające.

Czy od dopalaczy łatwo się uzależnić? Nawet bardzo łatwo. Nie jest trudno zlekceważyć ten aspekt, gdy przyjmuje się kolorową tabletkę czy pali susz, ale bardzo szybko może okazać się, że coś, co miało być przyjemną rozrywką, czy odskocznią staje się niszczącą codziennością.

Palenie suszu mającego symulować działanie marihuany może powodować groźne zmiany w płucach, prowadzić do przewlekłych chorób płuc a nawet do powstania guzów nowotworowych. Tabletki z kolei mają niszczycielski wpływ na wątrobę. Nie są to skutki takie jak drgawki czy przyspieszenie tętna, które można zaobserwować od razu po spożyciu, ale ostatecznie również prowadzą do utraty zdrowia albo i życia. Nie są znane wszystkie długofalowe skutki, jakie ma przyjmowanie nieznanych, nieprzebadanych substancji.

Znane są przypadki, gdy zażycie dopalaczy spowodowało psychozy czy też nawet wywoływało ukryte dotąd choroby psychiczne jak schizofrenia.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, które sprawiają, że dopalacze są tak niebezpieczną rozrywką lepiej jest jednak szukać innych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Nałóg zawsze jest formą zniewolenia, a nadszarpniętego zdrowia nie sposób jest naprawić. Jeśli jednak masz problem z dopalaczami albo innymi nielegalnymi substancjami, nie wahaj się prosić o pomoc najbliższych. Zerwanie z nałogiem nie jest łatwe, ale to cena za zdrowe życie, którą warto jest zapłacić.