Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Czym skutkuje nagłe odstawienie alkoholu?

25.03.2022, administrator

Alkoholizm to choroba, na którą cierpi się już do końca życia. Po przekroczeniu pewnego progu, za którym czeka uzależnienie, alkoholik nie ma już możliwości powrotu do kontrolowanego picia. Dlatego właśnie nie da się odstawić alkoholu “na raty”. Nałóg na to nie pozwoli, ponieważ w tym momencie utraciliśmy już zdolność do kontroli nad piciem. Dlatego właśnie odstawienie alkoholu należy przeprowadzić jednym, szybkim cięciem, na raz. Jednak gdyby to było takie proste, terapie leczenia uzależnień nie miałyby zbyt wiele pracy. Jednym z powodów dla których alkoholik nadal pije, jest chęć uniknięcia objawów odstawienia i obawa przed nimi. Jakie więc są objawy odstawienia alkoholu? Czym skutkuje nagłe jego odstawienie?

Przede wszystkim, każdy człowiek jest inny i każdy zareaguje na nagłą abstynencję nieco inaczej. Nasilenie i spektrum objawów będzie zależało od kilku czynników, między innymi od punktu uzależnienia, w którym znajduje się uzależniony, oraz ilość wypijanego do tej pory alkoholu. W przypadku decyzji o nagłej abstynencji tuż po wyjściu z ciągu, również możemy doświadczyć bardziej uciążliwych dolegliwości. Pierwsze objawy pojawią się w ciągu doby lub dwóch od zaprzestania picia. Skutki fizyczne abstynencji mogą trwać kilka dni, ale szkody poczynione przez nałóg psychice uzależnionego mogą ciągnąć się za nim nawet do końca życia. Dlatego oprócz samej abstynencji do opanowania uzależnienia potrzebna jest intensywna psychoterapia, która zwiększa szansę na powodzenie.

Alkohol ma na nasz mózg działanie psychoaktywne. Jego działanie wpływa bezpośrednio na czynności mózgu, między innymi: spowalnia funkcje mózgu, osłabiając komunikację neuroprzekaźników. To właśnie dlatego po alkoholu czujemy się odprężeni i pozornie poprawia nam się nastrój. Jednak z czasem tolerancja zwiększa się, i potrzeba coraz większych ilości alkoholu, by osiągnąć ten sam stan. To właśnie pułapka, w jaką wciąga uzależnienie. Jakie więc są objawy odstawienia alkoholu?

Rozróżniamy dwa typy możliwych powikłań po nagłym odstawieniu alkoholu: łagodne i ostre. Czym one się różnią? Między innymi stopniem intensywności, ale przede wszystkim tym, że objawy łagodne, mimo swojej uciążliwości, nie stanowią zagrożenia dla życia pacjenta. Tego samego nie można powiedzieć o objawach ostrych.

Do łagodnych objawów odstawienia alkoholu należą:

  • lęk, drżenie rąk, bezsenność
  • rozdrażnienie, złe samopoczucie, pocenie się
  • ból głowy, nudności, wymioty
  • wzrost ciśnienia, tachykardia

Jak można zaobserwować, te objawy są możliwe do zniesienia przez jakiś czas i nie będą stanowiły zagrożenia dla uzależnionego.

Ostre, powikłane objawy odstawienia alkoholu to:

  • halucynacje, omamy (są one przyczyną nieracjonalnych zachowań, agresji)
  • majaczenie drżenne (delirium tremens), podczas którego dochodzi do utraty orientacji co do otoczenia i własnej osoby
  • napady drgawkowe podobne do padaczki
  • pobudzenie psychoruchowe
  • urojenia
  • psychozy alkoholowe.

Powikłane objawy odstawienia alkoholu, jeżeli pozostaną nieleczone, mogą skończyć się samookaleczeniem pacjenta, a w skrajnych przypadkach nawet jego śmiercią. Jeżeli czujesz, że tracisz kontrolę nad swoim piciem, zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień. Otrzymasz tam niezbędne wsparcie, fachową wiedzę i pomoc, dzięki którym bezpiecznie uporasz się ze swoimi problemami.