Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Czy używki zabijają szare komórki?

12.02.2021, administrator

Czym właściwie są tzw. „szare komórki”? To nienaukowe określenie komórek nerwowych kory mózgowej. Ich „szarość” pochodzi od istoty szarej, substancji znajdującej się w mózgu, budującej korę mózgową. Występuje ona tylko u kręgowców, a u ludzi jest wyjątkowo silnie rozwinięta. Kora mózgowa odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i za 0 naszą świadomość. Szczególnie istotna jest dla umiejętności, którymi ludzie wyróżniają się od  innych gatunków, jak planowanie czy myślenie abstrakcyjne.

Co dzieje się z naszym organizmem kiedy szarych komórek ubywa? Zanik kory mózgowej przyczynia się do zaburzenia funkcji poznawczych, czyli choćby rozpoznawania ludzi lub orientacji w terenie. Mogą pojawiać się również zaburzenia zachowania i reakcje psychotyczne, jak urojenia i

omamy oraz osłabienie kontaktów społecznych czy zdolności uczenia się, liczenia, rozumienia. Postępujący zanik może przyczynić się do upośledzenia ruchowego i chorób mózgu takich, jak choroba Parkinsona lub doprowadzić do udaru mózgu.  Zmniejszanie się rozmiarów tkanki nazywane jest atrofią. Atrofia mózgu może być wywołana naturalnym procesem starzenia się, ale może mieć też inne pochodzenie.

Na ubywanie istoty szarej wpływ może mieć przede wszystkim niedobór snu. To w trakcie snu regeneruje się nasz organizm. Jego brak skutkuje dużo większą podatnością na stres i problemami z koncentracją. Istotnymi czynnikami będą też niewystarczające nawodnienie organizmu i stres. 75% mózgu to woda. Pamiętajmy o szklance wody rano i wieczorem oraz o regularnym uzupełnianiu płynów w ciągu dnia. Warto zadbać o to, by rzeczywiście była to woda, a nie herbata, kawa czy napoje. Długotrwały stres to również nienajlepszy przyjaciel Twojego zdrowia. Dbajmy o higienę psychiczną poprzez poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek, kontakty międzyludzkie czy aktywność fizyczną.

Co jeszcze oprócz braku snu, stresu czy słabego nawodnienia wpływa na zanikanie szarych komórek? Są to używki. Mają one ogromny wpływ na niszczenie tkanki mózgowej i mogą  przyczynić się do znacznie szybszego postępu schorzeń mózgu i układu nerwowego. Na mózg wpływ mają nie tylko narkotyki, ale też alkohol i nikotyna. Substancje zawarte w papierosach przyczyniają się do udarów mózgu. Udary zaś powodują obumieranie komórek mózgowych. Częste i trwające długi czas spożywanie alkoholu może prowadzić do gorszego zapamiętywania, zaniku umiejętności logicznego myślenia i tzw. otępienia umysłowego. Często pojawia się też niestabilność emocjonalna. Wszystko to reakcje na fizyczne procesy zachodzące w mózgu. Wszystkie twarde narkotyki, jak kokaina, heroina czy amfetamina, zabijają komórki mózgowe, a nasze neuroprzekaźniki (np. dopamina i serotonina) przestają sprawnie pracować. Uzależnienie od tego typu substancji może doprowadzić do stałych zmian w pracy neuroprzekaźników i wpływać na emocje, nastrój i motywację.