Często słyszymy, że sport to zdrowie. To oczywiście prawda. Aktywność fizyczna to bardzo ważny element dbania o siebie. Ma wpływ zarówno na stan naszego ciała, jak i ducha. Poprawia krążenie, pomaga utrzymać odpowiednią kondycję i wagę ciała, wytwarza endorfiny zwane hormonami szczęścia. Ale co jeśli możemy również przesadzić ze sportem? Okazuje się, że sport to kolejne ze współczesnych uzależnień.
Jak może dojść do uzależnienia od sportu? Podobnie, jak w przypadku każdego innego uzależnienia. Nałóg praktycznie nigdy nie bierze się sam z siebie. Na jego pojawienie się wpływ ma szereg czynników psychologicznych. W pierwszej kolejności zatem sport może być sposobem na uniknięcie życiowych problemów i stresu. Napięcie w pracy czy szkole, nieudane życie towarzyskie lub rodzinne. To wszystko może być powodem popadnięcia w nałóg. Człowiek, który nie radzi sobie z przytłaczającymi go problemami może zatracić się w tym, co go od tych problemów odciąga. W tym przypadku będzie to aktywność fizyczna. Zmęczenie organizmu wycisza myśli i wytwarza wspomniane już endorfiny. Od uczucia towarzyszącego udanemu treningowi można się jednak uzależnić. Co to właściwie znaczy? Uzależnienie to potrzeba wykonywania danej czynności lub zażywania substancji na tyle silna, że tłumi znaczenie wszystkich innych czynności. Najważniejsze staje się zaliczenie treningu. Dopiero po nim można wziąć się za inne rzeczy. Takie postępowanie może doprowadzić do rozpadu więzi rodzinnych i przyjacielskich oraz zaniedbywania samego siebie.
Skąd jeszcze może wziąć się uzależnienie od sportu? Znaczące miejsce we współczesnej kulturze zagrzał sobie kult pięknego ciała i młodości. Bezrefleksyjne podążanie za kulturowymi wymogami dotyczącymi urody i sylwetki może doprowadzić do uzależnienia od sportu. Takie uzależnienie nierzadko łączy się z anoreksją lub bigoreksją. Anorektyk postrzega siebie jako wciąż otyłego (wiąże się to z jadłowstrętem), a bigorektyk postrzega siebie jako zbyt chudego, przez co sięga po ćwiczenia fizyczne, by nabrać masy mięśniowej. Oddalone od rzeczywistości modele ciała obecne w mediach społecznościowych mają wpływ na negatywne postrzeganie swojego własnego ciała, co może przerodzić się nawet w poważne dolegliwości psychiczne, jak nerwica i depresja.
Co robić z uzależnieniem od sportu? Pierwszy krok to zawsze uświadomienie sobie swojego uzależnienia i wykształcenie chęci pozbycia się go. Sport to nie substancja, więc nie ma tu mowy o tradycyjnym detoksie. Jedynym sposobem na wyjście z tego typu uzależnienia jest terapia psychologiczna. Pamiętajmy, że terapia nie przynosi natychmiastowych skutków. Potrzebny jest szereg prób, ogrom cierpliwości i determinacja, żeby w końcu osiągnąć pożądany cel. Warto! Przy odpowiedniej ilości wiary w siebie, wsparciu bliskich lub terapeuty, wyjście z nałogu wciąż będzie dużym wyzwaniem, ale za to poradzenie sobie z nim przyniesie wyjątkową satysfakcję.