Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Czego osoba uzależniona od hazardu musi unikać?

27.10.2021, administrator

Uzależnienie od hazardu jest wyjątkowo groźną chorobą. W przeciwieństwie do uzależnienia od przyjmowanych substancji nie rujnuje zdrowia i ciała – za to niszczy całe życie. Nie jest to, jak się może wydawać, jedynie problem finansowy, ale żeby to zrozumieć, należy zrozumieć czym jest uzależnienie od hazardu.

Ludzie sięgają po gry hazardowe z różnych powodów. Niektórymi kieruje po prostu ciekawość i chęć odczucia podekscytowania. Inni pragną w ten sposób się wzbogacić. I nie każdy, kto kupuje zdrapkę, bądź obstawia wyniki meczu wpadnie w sidła nałogu. Ale w momencie, kiedy gra staje się ważniejsza od relacji, pracy czy po prostu życia, jest to chwila w której należy sobie zdać sprawę, że ma się problem.

Wyleczenie uzależnienia od hazardu nie jest niestety możliwe. Hazardzista już przez resztę życia pozostanie uzależniony. Jedyne na co można liczyć to przejęcie kontroli nad chorobą, zamiast pozwalać, by to ona nas kontrolowała, a nawet to jest możliwe wyłącznie w ściśle określonych warunkach. Wyjście z nałogu jest bardzo trudną drogą, a żeby na powrót wpaść w uzależnienie po uszy wystarczy jeden zły krok.

Dlatego są rzeczy, których nałogowy hazardzista powinien unikać. Mimo, że może się wydawać, że skoro nałóg jest już pod kontrolą, to nie ma powodu unikać rzeczy, które mogą powodować nawrót choroby, ale właśnie to jest niezbędne, by pod kontrolą pozostał.

Czego osoba uzależniona od hazardu musi unikać? Przygotowaliśmy krótką listę, by ułatwić poszukiwania odpowiedzi na to pytanie.

Przede wszystkim, nałogowy hazardzista powinien unikać grania. Może się wydawać, że jeżeli gra się za małe stawki, albo w ogóle bez użycia pieniędzy, to jest to bezpieczne, bo w końcu nie wpadnie się w długi grając w pokera na jednogroszówki. Ale w rzeczywistości to jak jeden drink dla alkoholika – to złudzenie bezpieczeństwa i braku zagrożenia to jeden z mechanizmów nałogu, który ma za zadanie sprawić, że hazardzista nigdy nie przestanie grać

Uzależniony od hazardu powinien unikać również wszystkich miejsc i sytuacji, które kojarzą się mu z graniem. Może wydawać się, że nie  jest niczym groźnym towarzyszenie kolegom podczas gdy oni grają i samemu pozostając z boku. Najbezpieczniej jednak dla leczenia jest nie wystawiać się na niepotrzebne pokusy. 

Rywalizacja i emocje z nią związane często leżą u podstaw uzależnienia. Hazardzista uzależnia swoje poczucie wartości od tego, czy wygra, zamiast szukać jego źródeł w sobie i w tym kim jest. Dlatego nałogowy hazardzista nie może uczestniczyć w zakładach, nawet koleżeńskich i całkowicie dla zabawy. Jest to droga, która prowadzi z powrotem do niezdrowych metod kontroli emocji, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest całkowite unikanie takich sytuacji.

U podstawy leczenia uzależnienia leży poznanie jego przyczyn, ale również pracowanie nad swoimi emocjami i poszukiwanie zdrowych metod na radzenie sobie z nimi. Nałóg zakłada, że potrzebujemy wykonywania jakichś czynności do kontrolowania swoich emocji – wywoływania stanu spokoju, szczęścia, ekscytacji. Należy pamiętać, że droga zdrowych relacji ze swoimi emocjami jest trudna, uzależniony zawsze już będzie pamiętać jakie emocje wywoływała w nim gra. Dlatego hazardzista powinien nauczyć się panować nad swoimi emocjami i nie pozwalać, by przejęły nad nim władzę. W przeciwnym przypadku zaburzony poruszeniem osąd może popchnąć go do powrotu do nałogu.

Kolejną rzeczą, której hazardzista musi się wystrzegać jest samotność. Uzależnienie od hazardu powoduje rozpad relacji, czy to romantycznych czy rodzinnych. Nałogowiec czuje się kompletnie sam ze swoimi problemami. Częścią leczenia jest nauka ponownego budowania zdrowych związków. Istnieją również stowarzyszenia, które gromadzą anonimowych hazardzistów. Żadnych dwóch uzależnionych nie jest takich samych, ale nie oznacza to, że nie ma żadnej nadziei. Nie jest łatwo radzić sobie z uzależnieniem samotnie, dlatego też jeśli stwierdzisz, że ten problem dotyczy ciebie, sięgnij po dostępną pomoc. Poproś bliskich o wsparcie w twojej walce, skontaktuj się z ośrodkiem leczenia uzależnień. Jeżeli kierują Tobą szczere chęci zaprzestania grania, to masz solidne podstawy by osiągnąć sukces w leczeniu.