Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Co to jest haszysz?

03.08.2021, administrator

Haszysz to dosyć tajemnicza substancja. Wszyscy o nim słyszeli, ale nie każdy wie czym jest. Suszone liście marihuany to zdecydowanie bardziej popularny narkotyk uzyskiwany z konopii. Tymczasem haszysz to również produkt tej rośliny. Wytwarza się go nie z liści, ale z żywicy konopii indyjskich lub siewnych. Żywicę tę łączy się z miodem lub tłuszczem, żeby stworzyć narkotyk przypominający wyglądem tabliczkę czekolady. Następnie spala się go w formie skręconego papierosa lub przy pomocy lufki. Czym jeszcze haszysz różni się od marihuany? Zawiera więcej THC, czyli tej substancji, która odpowiada za halucynogenne działanie narkotyku.

Jak działa haszysz? Bardzo podobnie do marihuany, jednak skutki zażycia mogą być nasilone i nieco inne ze względu na większe stężenie THC. Spalenie haszyszu wywoła uczucie euforii i kompletnej niewrażliwości na negatywne odczucia. Pojawi się poczucie błogości, rozluźnienie, wzmożona gadatliwość, większa niż zwykle wesołość i nadwrażliwość zmysłowa szczególnie wzroku i słuchu. Negatywne skutki to napady lęku i paniki, zawroty głowy, zaburzenie koordynacji ruchowej, wymioty, nudności, drżenie mięśni.

Czy haszysz jest bardziej niebezpiecznym lub uzależniającym narkotykiem niż marihuana? Pozwólcie, że udzielimy wyczerpującej odpowiedzi. Marihuana i haszysz nie uzależniają fizycznie. Nie stwierdzono ich bezpośredniego działania na organizm, które sprawiałoby, że nasze ciało będzie domagało się kolejnych dawek narkotyku. Jest to jednak substancja silnie uzależniająca psychicznie. Stan błogości uzyskiwany po zapaleniu skręta sprawia, że użytkownik będzie chciał wracać do narkotyku. Z czasem może on zająć w jego życiu ważne miejsce, które poskutkuje problemami ze zdrowiem, gorszym samopoczuciem, izolacją społeczną czy problemami z prawem. Marihuana i haszysz są szczególnie niebezpieczne dla osób w nieco gorszym stanie psychicznym lub zmagającymi się ze stanami depresyjnymi czy lękowymi. Narkotyki często zastępują wówczas leczenie psychiatryczne lub psychoterapię i stają się ucieczką od trudnej rzeczywistości. To w takich sytuacjach uzależniają najbardziej i mogą stać się furtką do zażywania LSD czy heroiny w przyszłości. Haszysz może też wywoływać nieprzyjemne halucynacje ze względu na wyższą zawartość THC. Każdy organizm zareaguje na narkotyk nieco inaczej. Nie zawsze doznania muszą być przyjemne.

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków? Najlepszym wyborem będzie terapia w ośrodku leczenia uzależnień. Prywatna klinika leczenia uzależnień to miejsce, w którym detoks i odzwyczajanie się od narkotyku będzie połączone z szukaniem nowych sposobów na rozładowanie trudnych emocji i psychoterapią, dzięki której uzależniony zrozumie swój problem, odnajdzie jego źródło i współpracując z terapeutą wyjdzie z trudnej sytuacji obronną ręką. Nigdy nie jest za późno na zdrowe i czyste życie.