Uzależnienie od sportu? Ale jak to? To chyba dobrze, że się ćwiczy? Oczywiście! Regularne dbanie o kondycję i siłę jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Ruch świetnie wpływa również na nasze samopoczucie i psychikę. Redukuje stres i wzmacnia odporność. Jednak, kiedy staje się jedynym sposobem na zwalczenie stresu czy niepokoju lub radzenie sobie z negatywnymi emocjami i zaczyna przejmować kontrolę nad naszym życiem, należy zastanowić się czy na pewno wpływa dobrze na nasz organizm.
Uzależnić można się niemalże od wszystkiego. Czym innym jest nieszkodliwy nawyk czy miłość do sportu. Uprawianie sportu, które przez bliskich może być postrzegane jako nadmierne, staje się takim rzeczywiście, gdy zaczyna bezpośrednio wpływać na życie uzależnionego. Sport nie powinien odciągać człowieka od codziennych czynności i rutyny. Jeśli nieobecność porządnego treningu skutkuje problemami ze snem, zaniedbywaniem obowiązków, poczuciem lęku czy pogorszeniem relacji społecznych, należy zastanowić się nad poszukaniem pomocy.
Sport wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Jego częste uprawianie wiąże się z lepszym samopoczuciem. W trudnych życiowych momentach może stać się odtrutką na codzienne bolączki. Nadużywanie aktywności fizycznej może wiązać się bezpośrednio z urazami i przeforsowaniem ciała. Pojawiać mogą się również silne negatywne emocje w momencie odstawienia uzależniającego czynnika, czyli zaprzestania uprawiania sportu. Będą to m.in. silne bóle głowy, nudności, zwiększona agresja. W poważniejszych przypadkach może dochodzić do ataków paniki, drgawek czy kołatania serca. To z kolei prowadzi do pogorszenia się ogólnego stanu psychicznego i izolacji od bliskich. Może prowadzić nawet do depresji czy zaburzeń lękowych.
Jak zadbać o siebie w takim momencie? Najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Z psychologiem można spotkać się na kilka konsultacji, które pomogą zrozumieć problem. Jeśli ma on głębsze podłoże, warto zastanowić się nad terapią, która pozwoli na poznanie i zrozumienie samego siebie oraz znalezienie sposobów i taktyk radzenia sobie z trudnymi sytuacjami czy powrotem uzależnienia. Praca z terapeutą to często długotrwała i trudna droga. Warto jednak przebyć ją, żeby sobie pomóc i odzyskać pełną kontrolę nad własnym życiem. Trzymamy kciuki!