Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Ktoś namawia Cię do zażycia narkotyków? Jak asertywnie powiedzieć „nie”.

04.09.2020, administrator

„Presja grupy rówieśniczej” (ang. peer pressure). Zjawisko, zwykle występujące wśród młodzieży, polegające na naciskaniu czy nawet wymuszaniu pewnych zachowań przez znajomych. Często może być to namawianie do spożycia alkoholu czy nawet zażycia narkotyków. „No nie bądź taki”, „Wyluzuj się”. To zdania, które wiele osób pamięta z czasów szkoły średniej i pierwszego kontaktu z używkami. To okres niepewności i poszukiwania tożsamości, co wiąże się z dużą podatnością na wpływ rówieśników. To właśnie w grupie rówieśniczej poszukujemy akceptacji. Może doprowadzić to do braku akceptacji u samego siebie. Jak poradzić sobie z presją koleżanek lub kolegów?

Słowem klucz jest asertywność. Na zaczepkę czy propozycję można odpowiedzieć na trzy sposoby: agresywnie, pasywnie lub asertywnie. Agresywna odpowiedź będzie nacechowana negatywnie i prawdopodobnie obrazi osobę, która składa propozycję. Bycie agresywnym nie przynosi odpowiednich efektów, zaognia sytuację i prawdopodobnie doprowadzi do dalszej dyskusji, sprzeczki czy nawet kłótni. Długotrwały negatywny nacisk grupy rówieśników to prawdopodobnie sygnał, żeby ograniczyć lub zerwać kontakt z tak toksyczną grupą. Jeśli jednak chcecie wciąż trzymać kontakt z ludźmi, którzy wbrew waszej woli namawiają was do zażycia narkotyków, należy nauczyć się rozmawiać z nimi na ten temat tak, aby ich nie obrazić, ale jednoznacznie określić swoje stanowisko. Reakcja pasywna to po prostu poddanie się namowom i spróbowanie używki.

Czym jest zatem odpowiedź asertywna? Asertywność, wg psychologii, to „umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic i przy poszanowaniu granic innych ludzi”. Będzie to zatem taka odpowiedź, która nie pozostawi wątpliwości co do naszej decyzji, a jednocześnie nie obrazi naszego rozmówcy. Możemy odpowiedzieć np.: „Nie mam zamiaru próbować. Nie będę wywalać kasy na nałóg – a zatem nie, dzięki!”. W jednym zdaniu mieszczą się jednocześnie: odmowa („nie mam zamiaru próbować”), powód, dla którego odmawiamy („nie będę wywalać kasy na nałóg”), potwierdzenie odmowy („a zatem nie”) i pozytywne zakończenie wypowiedzi („dzięki”). Konstruując takie zdanie używamy retorycznego mechanizmu presupozycji – przewidujemy odpowiedź i zarzuty rozmówcy i reagujemy na nie zanim zdąży je wypowiedzieć.

Narkotyki to silnie uzależniające substancje psychoaktywne. Zażywanie miękkich narkotyków, jak np. marihuana, która uznawana jest za niepozorną używkę, może prowadzić do sięgnięcie po narkotyki twarde, jak kokaina, LSD, ecstasy, a potem heroina i metaamfetamina. Narkotyki to w większości substancje chemiczne, które nie tylko silnie uzależniają, ale też sieją zniszczenie w naszym organizmie. Początek wyniszczającego nałogu może być związany z presją grupy rówieśniczej. Uczmy się asertywnej reakcji i dbajmy o zdrowie swoje i bliskich.