Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Podejrzewam, że ktoś bliski zażywa narkotyki. Co mogę zrobić?

14.09.2020, administrator

Zachowanie Waszych bliskich ulega zmianie? Niepokojące sygnały zmian behawioralnych dzieci, małżonków, przyjaciół powinny obligować nas do zainteresowania się ich powodem. Trudnym życiowym okresom zawsze powinno towarzyszyć wsparcie znajomych i rodziny. Jakie mogą to być zmiany? Pogorszenie nastroju, niemiłe zachowanie, niechęć do wykonywania codziennych obowiązków, niechęć do wychodzenia z domu, rozrywki, spotkań itp. Ogromnym uproszczeniem byłoby zrzucenie ciężaru owych zmian na używki. Mogą one być jednak powodem zaistnienia takiej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że uzależnienie nie bierze się znikąd, a za zażywaniem narkotyków stoi zwykle głębszy problem natury psychologicznej. 

Jeśli macie powody, by twierdzić, że ktoś z Waszych bliskich zażywa narkotyki, nie wyciągajcie pochopnych wniosków, ale uważnie obserwujcie ich zachowanie, plan dnia i reakcje fizyczne. Jakie są objawy brania narkotyków? Przede wszystkim jest to zmiana zachowania i spadek energii. Za nimi idą często problemy ze snem i wahania nastroju. Narkotyki wiążą się z poczuciem zmęczenia, osłabieniem, częstymi bólami. Obniżają również odporność organizmu, przez co zażywający staje się bardziej podatny na różnego rodzaju choroby i przeziębienia. Pojawić może się również brak apetytu czy spadek libido. Spośród reakcji czysto fizycznych można zaobserwować spowolniony chód, problem z zachowaniem, równowagi, wzmożoną potliwość (i towarzyszący jej intensywny zapach), obrzęki, ślady po zażywaniu narkotyków (wkłucia, siniaki), obrzęk śluzówki, próchnica, katar, przekrwione oczy, zmiany w szerokości źrenic. Warto zwrócić też uwagę na prawdopodobnie najliczniejsze zmiany stanu psychicznego: rezygnacja z zainteresowań, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, nielogiczne myślenie, bełkotanie, niespodziewane napady śmiechu, ataki paniki i napady lękowe.

Pamiętajmy, że część z tych objawów może być wywołana pogorszeniem nastroju, stanami depresyjnymi czy nawet zmianami pogodowymi. Nie należy panikować, ale skrupulatnie zaplanować szczerą, asertywną i empatyczną rozmowę. Przygotuj swoje argumenty. Spróbuj również przewidzieć kontrargumenty osoby, z którą będziesz rozmawiać. Postaw się na jej miejscu i wypracuj empatyczny, nieagresywny sposób na spokojną rozmowę. Jeśli emocje wezmę górę, przerwij rozmowę i wróć do niej w innym czasie. Zapewnij bliską osobę, że masz na uwadze wyłącznie jej dobro i zdrowie. Przygotuj również propozycje rozwiązania problemu, jak telefon zaufania czy terapia. Zapewnij o tym, że osoba uzależniona będzie mogła liczyć na Twoje nieustające wsparcie.

Biorąc pod uwagę fakt, że źródłem uzależnień i zażywania narkotyków są problemy psychiczne, pamiętajmy, że jedynym dobrym rozwiązaniem jest terapia uzależnień. Terapia łączy detoks z wieloma skutecznymi ćwiczeniami i metodami psychologicznymi, które pomogą dotrzeć do źródła problemu, zrezygnować z narkotyków i wyrobić pozytywne nawyki profilaktyczne w przyszłości. Dbajmy o swoich bliskich i wspierajmy ich, nawet w najtrudniejszych chwilach.