Każdy uzależniony, który podjął trudną drogę leczenia przyzna, że zwykłe nie picie czy nie zażywanie narkotyków a życie w trzeźwości to są dwie różne rzeczy. To pierwsze wymaga bardzo wiele samozaparcia i silnej motywacji, ale do osiągnięcia tego drugiego uzależniony często musi przemodelować całe swoje życie.
Zachowanie trzeźwości i życie w trzeźwości jest trudne i wymagające. Uzależnieni, podobnie jak i ci, którzy się z uzależnieniem nie zmagają, miewają lepsze i gorsze dni. Gdy taki gorszy okres trwa dłużej, możemy mówić o nawrocie w uzależnieniu.
Co to jest nawrót uzależnienia?
Najprościej jest ująć nawrót jako zaprzeczenie procesu trzeźwienia. Zatem ktoś, kto jest “w nawrocie” nie koniecznie zaczął znów pić. Oznacza to jedynie stopniowy powrót do schematów myślenia i mechanizmów zachowania jakie towarzyszyły uzależnionemu podczas, gdy wciąż jeszcze pił.
Nawrót może być spowodowany wydarzeniem stresowym, jak utrata pracy lub bliskiej osoby. Być może wówczas uzależnionemu tak trudno jest poradzić sobie z silnymi emocjami, że zatęskni za natychmiastową ulgą, jakie dawało picie. Zatem jeśli uzależniony doświadcza znacznych lęków i stresu, czuje się przytłoczony, być może doskwierają mu fizyczne objawy złego samopoczucia lub czuje się znużony trzeźwością, są to sygnały ostrzegawcze, że jego trzeźwość jest zagrożona.
Niekiedy jednak nawrót rozpoczyna się, pozornie, bez konkretnej przyczyny. A jednak coraz częstsze są natrętne myśli o powrocie do picia, trzeźwość zaczyna ciążyć, a emocje nie dają się łatwo rozładować. Wówczas nawrót następuje nie z powodu nagłej, trudnej sytuacji, ale ponieważ toksyczne mechanizmy postępowania, jakie uzależniony nabył pijąc, nigdy go nie opuściły. Nigdy nie nauczył się jak żyć w trzeźwości, nie został przygotowany na wyzwania, jakie to ze sobą niesie i jak zarządzać własnymi emocjami bez pomocy alkoholu. Taka osoba może i jest trzeźwa, ale nie potrafi trzeźwo żyć.
Jak można sobie poradzić, jeżeli czujesz, że grozi ci nawrót uzależnienia? Czy można mu zapobiec i jak tego dokonać? Przede wszystkim nie należy bagatelizować czy umniejszać sygnałów ostrzegawczych, które mówią nam o zagrożeniu dla naszego picia. Musimy mieć w pamięci, że im dłużej będziemy zwlekać z uzyskaniem pomocy i udawać, że problemu nie ma, tym cięższa okaże się droga do powrotu do życia w trzeźwości. Kolejnym krokiem jest pamiętanie o motto AA, czyli “Jeden dzień na raz”. Należy skupić się na chwili obecnej, nie myśleć o tym, co było albo co może być w przyszłości. Być tu i teraz.
Najważniejszym elementem zapobiegania nawrotowi i złamaniem trzeźwości jest jednak szukanie pomocy. Podobnie jak z nałogiem trudno jest zmierzyć się samemu, tak samo jest z gorszymi okresami trzeźwego życia. Pamiętaj o grupach wsparcia i nie wahaj się korzystać z ich pomocy. Nie zostawaj z problemami sam, jeżeli czujesz, że zbyt przytłaczają cię emocje związane z przymusem picia, zgłoś się do Ośrodka Leczenia Uzależnień, gdzie otrzymasz niezbędną pomoc.
Trzeźwienie i życie w trzeźwości to największe wyzwania przed jakimi staje osoba uzależniona. Dlatego tak ważne jest, by o tą trzeźwość dbać i ją pielęgnować. Ośrodek Leczenia Uzależnień Nowy Dzień pod Krakowem oferuje szeroki zakres pomocy tym, którzy nie chcą, by nałóg nimi rządził. Zgłoś się do nas, a z pewnością spotkasz ludzi, którzy również przeżywali to, co i ty, i chcą ci pomóc.