Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Zespół Korsakowa – objawy i skutki

21.02.2020, administrator

Siergiej Korsakow to pierwszy rosyjski profesor psychiatra i twórca moskiewskiej szkoły psychiatrii. Wybitny neurolog końca XIX wieku. Jest znany przede wszystkim z opisania zespołu amnestycznego występującego u osób nadużywających alkoholu. Choć Korsakow skupił się na psychiatrycznym podłożu wymienionego zespołu, mogą pojawić się w nim również objawy neurologiczne. Stąd też czasem zespół ten określa się mianem zespołu Wernickiego-Korsakowa (od encefalopatii Wernickiego).

 

Objawy zespołu Korsakowa

 

Zespół Korsakowa to, jak już zostało wspominanie zespół amnestyczny, a zatem związany z zanikiem pamięci. Cierpiący na owy zespół mierzą się z zaburzeniami pamięci, a jednocześnie zachowują pełną świadomość. Na czym dokładniej polega zanik? Mierzący się z tym problemem nie są w stanie zapamiętać lub przypomnieć sobie nowych informacji. Jest to zatem głównie zanik pamięci bieżącej. Wspomnienia też nie są bezpieczne. Kłopotliwe może okazać się ich chronologiczne uporządkowanie. Luki pojawiające się w pamięci chory próbuje zapełnić zmyślonymi historiami.

Pozostałe objawy psychiatryczne to utrata zdolności abstrakcyjnego myślenia i poczucia czasu. Trudność zaczyna sprawiać zrozumienie sensu wypowiedzi innych osób czy nowych informacji, jak i również odpowiedź na nie, odpowiedni dobór słów itd. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się halucynacje i zmiany osobowości (nadpobudliwość, apatyczność, skrajne stany emocjonalne). Pamiętajmy, że wszystko to dzieje się z zachowaniem świadomości cierpiącego, co sprawia, że zespół Korsakowa to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie.

Obok objawów psychiatrycznych występują objawy neurologiczne. Wśród nich problemy z czuciem i kontrolą ruchów, zaburzenia chodu, oczopląs i negatywna reakcja na światło, drgawki, zmiany skórne i zaczerwienienia oraz uszkodzenie nerwów obwodowych.

 

Czym może skutkować zespół Korsakowa?

 

Skutkiem zespołu Korsakowa mogą być stałe zmiany w mózgu oraz skomplikowane schorzenia układu nerwowego. Każda choroba o podłoży psychiatrycznym może ciągnąć za sobą poważne skutki psychologiczne. W tym problemy z osobowością czy depresję. Nieleczony zespół Korsakowa może doprowadzić do sepsy, zakażenia płuc i kolejno – śmierci. Do całkowitego zdrowia powraca zaledwie 25% leczonych pacjentów. Zespół ten leczy się wysokimi dawkami witaminy B1 wypłukiwanej z organizmu przez alkohol. Istotna w leczeniu zespołu Korsakowa jest stała obserwacja lekarza, który specjalizuje się w tego typu schorzeniach.