Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Zatrucie alkoholowe – przyczyny i przebieg

02.01.2020, administrator

Zatrucie alkoholowe jest często bagatelizowane i uznawane za naturalne następstwo upojenia alkoholowego czy „dodatek” do kaca. Wbrew pozorom może mieć jednak bardzo poważne skutki, a nawet doprowadzić do śmierci. Jak poznać objawy zatrucia alkoholowego? Jaki jest jego przebieg?

Każdy reaguje inaczej!

Zatrucie może być wynikiem kontaktu zarówno z alkoholem metylowym i etylowym. W tym tekście skupimy się na drugim rodzaju. Alkohol etylowy używany jest do produkcji napojów odurzających. Ich nadużywanie może doprowadzić do pojawienia się zatrucia.

Warto pamiętać o tym, że każdy organizm jest wyjątkowy i każdy reaguje na alkohol zupełnie inaczej. Należy wziąć to pod uwagę przy samodzielnym wyciąganiu wniosków dotyczących zdrowia. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie ze złym stanem zdrowia jest zasięgnięcie rady specjalisty — wykwalifikowanego lekarza. Reakcja organizmu na alkohol zależna jest od wielu czynników. Mogą to być warunki cielesne (takie jak płeć, wiek czy masa ciała), związane ze spożyciem alkoholu (treść pokarmowa żołądka, rodzaj spożywanego napoju, sposób spożycia alkoholu — np. częstotliwość i ilość), czy nawet schorzenia, z którymi akurat się zmagamy. Reakcją na alkohol może być najpierw odurzenie. Jest to stan, który początkowo może być uznawany z przyjemny. Nieuwaga i brak ostrożności mogą jednak łatwo doprowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak zawroty głowy, nudności i osłabienie. 

Stadia zatrucia alkoholowego

Alkohol wpływa bezpośrednio na nasz mózg, a zatem cały układ nerwowy. Już niepozorny etap upojenia alkoholowego pokazuje, jak dużą władzę nad naszym organizmem mają trunki. Plączący się język, chwiejność i problemy z równowagą czy nadpobudliwość ruchowa to typowe objawy. Kolejnym – drugim – stopniem zatrucia alkoholowego jest poczucie senności, nieświadome zachowania i przyspieszony puls. Trzeci stopień to całkowita utrata świadomości oraz kontroli nad własnym zachowaniem i reakcjami fizjologicznymi, np. zasypianie, torsje, niekontrolowane oddawanie moczu czy utrata przytomności. Ostatni – czwarty – stopień zatrucia może objawiać się trudnościami z oddychaniem, uciskiem w klatce, brakiem reakcji na bodźce, wychłodzeniem organizmu czy śpiączką. W skrajnych przypadkach pojawia się niewydolność oddechowa, która może doprowadzić do śmierci. Zwykle jest ona skutkiem niedrożności dróg oddechowych (np. Zatkanych wymiocinami) lub niewydolności ośrodka oddechowego na skutek porażenia systemu nerwowego. Często pojawia się również niewydolność krążenia i drastyczne obniżenie ciśnienia co prowadzi do zatrzymania akcji serca. Najczęstszymi ofiarami śmiertelnymi zatrucia alkoholowego są mężczyźni w średnim wieku (35-55 lat).

Tak w skrócie może wyglądać przebieg zatrucia alkoholowego:

ETAP I: zawroty głowy, chwiejność, osłabienie

ETAP II: ból głowy, nudności, wymioty

ETAP III: ból brzucha, przekrwione oczy, obniżenie ciśnienia, nierówna praca serca

ETAP IV: zaburzenie ostrości widzenia, nadpobudliwość, która łatwo przekształca się w skrajne osłabienie czy śpiączkę, utrata temperatury ciała (hipotermia)

Uważajmy i reagujmy!

Alkohol często jest uznawany za lek na chandrę czy szybki rozweselacz. Niewinny toast może łatwo przerodzić się w zatrucie. Należy uważać na ilość spożywanego alkoholu już w pierwszych stadiach reakcji organizmu na trunek. Warto nie tylko pilnować samego siebie, ale też pomóc osobie, która mogła przesadzić z alkoholem. Jeśli zauważamy, któreś z objawów — reagujmy!