Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami
Telefon +48 729-29-78-78
Dzwoń 24h na dobę
Uzależnienie od narkotyków
Leczenie uzależnienia od narkotyków
Narkomania to choroba o złożonym charakterze, stanowi problem medyczny, społeczny, kulturowy i prawny.
Narkotyki są zazwyczaj postrzegane jako środek gwarantujący dobrą zabawę oraz likwidujący kłopoty i zmartwienia. Częstym powodem zażywania tych środków psychoaktywnych jest moda lub potrzeba akceptacji. Nie od dziś wiadomo, że substancje tego typu wpływają negatywnie na zdrowie.
Skutki narkomanii:
- Narkomani przede wszystkim są narażeni na choroby psychiczne takie jak: zaburzenia osobowości i nastroju, depresja, psychozy, stany lękowe, nerwica.
- Może wystąpić nadmierna senność albo wręcz przeciwnie – bezsenność.
- Narkotyki mają wpływ na narządy. Mogą wywołać: napady padaczkowe, nagłe wzrosty ciśnienia czy bóle głowy, nudności i wymioty.
- Predysponują do udaru mózgu, zawału serca, uszkodzenia nerek i wątroby, zaburzeń perystaltyki przewodu pokarmowego i świerzbu.
- Powodują osłabienie łaknienia, spadek masy ciała, wyniszczenie, zakrzepy w żyłach i zatory tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie płodności, spadek libido i zaburzenia odporności.
- Zmienia się także wygląd oraz styl ubierania się. Zauważalne są m.in. przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice, które nie reagują na światło, widoczne zaburzenia pamięci, niewyraźna, bełkotliwa mowa, trudności w podtrzymaniu toku myślenia, gęsia skórka, ciągły katar i częste krwawienia z nosa.
- Ponadto występują zmiany w wadze, może stracić lub przybrać. W oddechu, włosach i ubraniu można wyczuć słodkawą woń.
Fazy:
- Eksperymentowanie – Pierwsze zetknięcie z narkotykami, chęć poznania efektu działania substancji psychoaktywnych.
- Czerpanie przyjemności – Poczucie konieczności zażywania narkotyków oraz poszukiwanie pretekstu, by po nie sięgnąć. Porzucanie codziennych obowiązków.
- Przewlekłe uzależnienie – Zażywanie narkotyków zaczyna być ciągłe. Powstaje degradacja moralna, osłabienie procesów myślenia, zmiany charakterologiczne.
Objawy:
- huśtawka nastrojów – na przemian ożywienie i ospałość,
- nadmierny apetyt lub brak apetytu,
- porzucenie dotychczasowych zainteresowań,
- kłopoty w szkole (słabsze oceny, konflikty z nauczycielami, wagary),
- izolowanie się od innych domowników,
- zamykanie się w pokoju,
- niechęć do rozmów,
- zamykanie swojego pokoju na klucz,
- akcentowanie potrzeby prywatności,
- częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza,
- pozytywne wypowiadanie się o narkotykach,
- zmiana grona przyjaciół, zwłaszcza na starszych od siebie,
- krótkie rozmowy telefoniczne prowadzone półsłówkami,
- późne powroty lub nagłe wyjścia z domu,
- bunt
Jeżeli zauważasz u siebie kilka z wymienionych objawów prawdopodobnie jesteś osobą uzależnioną od narkotyków. Skontaktuj się z nami, telefon jest czynny całą dobę. Pamiętaj, że narkomania to choroba i można, a nawet trzeba ją leczyć. Jesteśmy tu aby Ci pomóc.
Jeśli natomiast widzisz objawy narkomanii u bliskiej Ci osoby również do nas zadzwoń lub przyjedź, a my pomożemy Ci przygotować się do rozmowy o konieczności podjęcia leczenia z bliską Ci osobą.
Odwyk narkotykowy
Jeśli uważasz, że narkotyki sprawiły, że przestałeś kierować swoim życiem i stały się one destrukcyjne, czas poszukać pomocy. Jeśli już próbowałeś rzucić narkotyki, ale nie udało ci się, dobrym pomysłem może być pójście na detoks i uzyskanie profesjonalnej pomocy. Najważniejsze to podjąć zobowiązanie nie tylko wobec swojego uzależnienia, ale i wobec siebie – bo wyzdrowienie jest możliwe!
Rehabilitacja odwykowa pomaga przezwyciężyć uzależnienie od narkotyków. Jest to proces, który pozwala żyć bez potrzeby dalszego polegania na jakiejkolwiek formie nadużywania substancji. W tym procesie ludzie przechodzą psychoterapię i są zachęcane do zmiany siebie; mogą nauczyć się różnych sposobów radzenia sobie ze stresem bez używania narkotyków, w tym treningu inteligencji emocjonalnej, umiejętności uważności i innych.
Rehabilitacja odwykowa pomaga osobie powrócić do normalnego życia, przeprowadzając ją przez różne etapy, takie jak detoksykacja, leczenie odwykowe i terapia rehabilitacyjna, która obejmuje terapie behawioralne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT)
Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz porozmawiać skontaktuj się z nami