Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Test DDA – sprawdź czy posiadasz cechy skorelowane z syndromem DDA

24.02.2022, administrator

Wychowanie się w rodzinie z problemem alkoholowym nie pozostaje bez wpływu na rozwój emocjonalny dziecka. Nawet w rodzinach tzw. alkoholików wysoko funkcjonujących, gdzie potrzeby fizyczne, takie jak głód czy dach nad głową były zaspokojone, dzieci pozostają najczęściej opuszczone emocjonalnie i odruchowo przystosowują się do życia z alkoholikiem. Dla każdego będzie to oznaczało nieco co innego: jedni zaczynają opiekować się pijącym rodzicem, inni z kolei wycofują się i starają się stać się niewidzialni, by nie narażać się na przemoc.

Gdy takie dziecko dorośnie, wyprowadzi się i założy własną rodzinę, często okazuje się, że nadal nie jest szczęśliwe. Mechanizmy z dzieciństwa, kiedyś ułatwiające przetrwanie, są w dorosłości już silnie zakorzenione, a obraz tego, jak wygląda dom i dorosłość jest nadal zaburzony przez obserwowanie alkoholika przez lata. Takie osoby często wpadają w toksyczne relacje z osobami, które jeśli nawet nie są uzależnione od alkoholu, to znajdują się na dobrej drodze do uzależnienia. Dlaczego tak się dzieje? Co skłania młode osoby do powtarzania schematu, który wyniosły z domu, i którego nienawidzą?

Odpowiada za to syndrom DDA. Czym jest DDA? Jest to skrót od Dorosłe Dziecko Alkoholika. Pewien zestaw cech i postaw, wykształcony w dzieciństwie w celu przetrwania, przenoszony jest w życie dorosłe, gdzie kompletnie się nie sprawdza. Terapeuci zauważyli, że część z tych cech powtarza się u wielu osób, które dorastały z alkoholikiem, do stopnia, w którym zyskały już miano syndromu. Czy każdy dorosły, w którego dzieciństwie był kontakt z chorobą alkoholową będzie przejawiał cechy DDA? Tak, chociaż będzie się to manifestować w różnym stopniu.

Czy można w jakiś sposób sprawdzić, czy syndrom DDA nas dotyczy? Oczywiście. Syndrom DDA może stwierdzić terapeuta, psychiatra lub psycholog, ale istnieją testy, które podpowiedzą nam, czy powinniśmy zająć się problemami z pomocą specjalisty. Poniżej prezentujemy jeden z nich:

Test DDA

Przyznaj sobie punkt, jeśli czujesz, że poniższe stwierdzenie Cię opisuje:

  1. Oceniam siebie surowo.
  2. Stale poszukuję aprobaty.
  3. Czuję, że różnię się od innych.
  4. Muszę zgadywać jak wygląda “normalność”.
  5. Jestem zbyt obowiązkowy, lub zbyt nieodpowiedzialny.
  6. Czasami kłamię, mimo, że nie ma takiej potrzeby.
  7. Jestem bardzo lojalny/a, nawet jeśli inni na to nie zasługują.
  8. Podejmuję impulsywne, nieprzemyślane decyzje.
  9. Boję się porażki, ale jednocześnie podkopuję swoje szanse na sukces.
  10. Stale obawiam się porzucenia i odrzucenia.
  11. Boję się krytyki, jednocześnie krytykuję siebie i innych.
  12. Wolę natychmiastową nagrodę moich działań.
  13. Na zmiany reaguję bardzo emocjonalnie.
  14. Mam trudności z utrzymaniem relacji.
  15. Sytuacje napięcia i chaosu przychodzą mi naturalnie.
  16. Nieswojo mi, gdy w moim życiu jest spokojnie.
  17. Mam trudność z doprowadzeniem moich spraw do końca.
  18. Często znajduję się w roli ofiary.
  19. Gdy jestem świadkiem czyjegoś gniewu, czuję strach.
  20. Uciekam od sytuacji konfliktowych.

Im więcej zdobyłeś punktów, tym bardziej jest prawdopodobne, że syndrom DDA dotyczy właśnie Ciebie. Psychoterapeuta doświadczony w terapii uzależnień może pomóc w rozprawieniu się z przeszłością i wypracowaniu zdrowych mechanizmów radzenia sobie z emocjami. Może zdumieć Cię poprawa jakości życia jaką odczujesz, gdy pozbędziesz się niepotrzebnego balastu.

Przeczytaj także: