Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Po co dzielimy narkotyki na twarde i miękkie?

21.05.2021, administrator

Narkotyki to określenie pewnej grupy substancji psychoaktywnych, które działają na ośrodkowy układ nerwowy. Słowo to pochodzi od greckiego „narkōtikós”, co znaczy „oszałamiający”. Trudno je jednoznacznie zdefiniować. Z punktu widzenia prawa będą to wszystkie substancje psychoaktywne, których posiadanie, spożywanie czy dystrybuowanie są zabronione na danym terenie.

Czasem będą jednak traktowane jako grupa substancji, które prowadzą do uzależnienia fizycznego. Co to znaczy? Uzależnienie fizyczne to takie, do którego prowadzi nie sama chęć zażywania narkotyku, ale też zespół abstynencyjny, który pojawia się po jego odstawieniu i zmusza nas do zażycia kolejnej dawki, np. drgawki, pogorszenie nastroju, uczucie zimna, osłabienie, apatia. Uzależnieniem psychicznym będzie zatem przyzwyczajenie się do zażywania danej substancji ze względu na jej efekt działania. Jeśli używamy narkotyków, by poradzić sobie ze złym nastrojem, skutkiem może być bardzo szybkie uzależnienie psychiczne. Większość z tych substancji bowiem wpływa na neuroprzekaźniki i uspokaja lub pobudza nasz układ nerwowy.

Skąd wziął się powszechnie kojarzony podział na narkotyki twarde i miękkie? Poniekąd z jednej z wymienionych definicji. Miękkimi są określane te narkotyki, które nie uzależniają fizycznie. Nie są zatem często uznawane za tak niebezpieczne, jak narkotyki twarde. Warto wiedzieć, że podział ten nie jest w żaden sposób usankcjonowany medycznie czy prawnie, poza Holandią. Tam, rekreacyjna marihuana jest dostępna legalnie w sprzedaży w tzw. coffee shopach. Co ciekawe statystyki pokazują, że od momentu zalegalizowania marihuany spadło spożycie twardych narkotyków ze względu na zmniejszenie kontaktu z dilerami, którzy oferują też inne, szkodliwe substancje. Spożycie marihuany w Holandii nie jest też tak wysokie, jak mogłoby się wydawać. W raporcie UNODC zajęła 20. miejsce, a z Europy wyprzedziły ją Islandia, Francja, Hiszpania, Włochy i Czechy. Za narkotyki miękkie uznać możemy marihuanę, MDMA (ecstasy), LSD czy grzyby halucynogenne. Twardymi będą heroina, morfina, kodeina, opium, kokaina, amfetamina i metamfetamina.

Pamiętajmy o tym, że narkotyki nie są nielegalne bez powodu. Nawet ich krótkotrwałe zażywanie może doprowadzić do szybkiego uzależnienia fizycznego lub psychicznego, szczególnie, gdy sięgają po nie osoby, które szukają w nich rozwiązania jakiegoś problemu. Warto wiedzieć, że mogą wywołać niepożądaną reakcję u osób leczących się na depresję czy zaburzenia lękowe. Miękkie narkotyki bardzo często są furtką do pójścia krok dalej i spróbowania twardych narkotyków. Wychodzenie z uzależnienia to natomiast długa i trudna droga, w trakcie której łatwo stracić bliskich i to, co w naszym życiu dobre. Warto uważać na wszystkie substancje psychoaktywne, ponieważ większość ich może mieć destruktywny wpływ na nasze zdrowie i życie.