Uzależnienie od dopalaczy

Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Alkoholizm jest chorobą, która polega na okresowym piciu napojów alkoholowych w celu doznawania ich działania psychicznego, a czasem także dla uniknięcia złego samopoczucia, wynikającego z odstawienia alkoholu. Jego istotą jest uzależnienie psychiczne i fizyczne.
Uzależnienie psychiczne wynika z potrzeby wypicia alkoholu dla poprawy samopoczucia, natomiast uzależnienie fizyczne jest związana ze wzrostem tolerancji na alkohol, czyli brakiem możliwości przerwania picia w zaplanowanym momencie, utratą kontroli nad wypijaną ilością alkoholu oraz zespołem abstynencji alkoholowej. Należy pamiętać, że alkoholizm jest chorobą śmiertelną.
Objawy ostrzegawcze choroby alkoholowej:

 • Zauważasz, że wypicie alkoholu zaczyna Cię odprężać, redukuje napięcie i niepokój, osłabia poczucie winy, pobudza do działania lub ułatwia zaśnięcie
 • Zaczynasz szukać i organizować okazje do wypicia, wyprzedzasz kolejki, pijesz pomimo zaleceń lekarskich
 • Czujesz dumę, że potrafisz wypić więcej niż kiedyś (tzw. mocna głowa spowodowana zwiększoną tolerancją na alkohol), ale jednocześnie zaczynasz mieć trudność w odtworzeniu wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu (tzw. palimpsesty alkoholowe, „przerwy w życiorysie”, „urwane filmy”)
 • Unikasz rozmów na temat swojego picia oraz reagujesz gniewem jeśli ktoś sugeruje ograniczenie picia lub jeśli dostęp do alkoholu staje się ograniczony
 • Zaczynasz pić samotnie, nawet jeśli do tej pory piłeś tylko w towarzystwie
 • Prowadzisz samochód po spożyciu alkoholu (nawet małych ilości)
 • Próbujesz podjąć „ciche” próby ograniczenia spożywanego alkoholu

Fazy:

 1. Wstępna (ostrzegawcza) – zaczynasz szukać sytuacji, w których można sięgnąć po alkohol
 2. Krytyczna – po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu pojawia się pragnienie sięgnięcia po większą ilość. Zaczynasz szukać usprawiedliwienia dla siebie i swojego picia.
 3. Przewlekła – picie zaczyna być ciągłe. Powstaje degradacja moralna, osłabienie procesów myślenia, zmiany charakterologiczne. Powstaje obniżenie tolerancji na alkohol.

Objawy:

 1. Silna, natrętna potrzeba spożywania alkoholu (suszenie, głód alkoholowy)
 2. Upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (brak silnej woli)
 3. Picie alkoholu w celu złagodzenia albo zapobieżenia alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu oraz subiektywne poczucie skuteczności takiego postępowania (klinowanie, nie dopuszczanie do powstania kaca)
 4. Objawy abstynencyjne (kac, kac moralny)
 5. Zwiększona lub zmniejszona tolerancja na alkohol (słabsza lub mocniejsza głowa)
 6. Zawężenie repertuaru zachowań związanych z piciem do 1-2 wzorców (picie w knajpie, pod boczek, itp.)
 7. Postępujące zaniedbywanie alternatywnych do picia przyjemności, zachowań i zainteresowań (szukanie okazji, inicjowanie kolejek, szukanie tylko pijącego towarzystwa, koncentrowanie życia wokół alkoholu)
 8. Picie alkoholu mimo oczywistej wiedzy o jego szkodliwości dla zdrowia pijącego (łamanie obietnic zaprzestania picia, wpadki)

Jeżeli zauważasz u siebie kilka z wymienionych objawów prawdopodobnie jesteś osobą uzależnioną od alkoholu. Skontaktuj się z nami, telefon jest czynny całą dobę. Pamiętaj, że alkoholizm to choroba i można, a nawet trzeba ją leczyć. Jesteśmy tu aby Ci pomóc.
Jeśli natomiast widzisz objawy alkoholizmu u bliskiej Ci osoby również do nas zadzwoń lub przyjedź, a my pomożemy Ci przygotować się do rozmowy o konieczności podjęcia leczenia z bliską Ci osobą.


Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz porozmawiać skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Email kontakt@nowy-dzien.pl