Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Dopalacze – legalne narkotyki

02.03.2018, nowadroga

W ostatnim czasie bardzo dużo słyszy się na temat dopalaczy. Większość z nas słyszała o nich w telewizji lub radiu, czytała artykuły w gazetach, a część osób nawet próbowała je zażywać. Mimo to większość z nas nie wie co kryje się pod tą dziwną nazwą, jakie zagrożenia wypływają z zażywania tych substancji i dlaczego są one tak łatwo dostępne i według prawa – legalne.

Czym są dopalacze?

Podobnie jak znane nam wszystkim narkotyki, takie jak amfetamina, heroina, marihuana i inne również dopalacze oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ podobnie jak w wymienionych substancjach w składzie dopalaczy znajdują się substancje psychoaktywne. Dzięki temu dopalacze zyskały nazwę „nowych narkotyków”.
Na ich opakowaniu można znaleźć napis mówiący o tym, że sprzedawana substancja nie jest przeznaczona do spożycia, mimo, że intencje producentów są całkowicie odmienne. Wśród dopalaczy można znaleźć takie, które mają mieć działanie podobne do marihuany, o działaniu halucynogennym lub pobudzającym. Wbrew temu co może nam się wydawać dopalacze bardzo łatwo można przedawkować, a tym samym doprowadzić do ciężkiego urazu zdrowia lub w skrajnych przypadkach nawet do śmierci organizmu.

1359450615dopalacze-

Dlaczego dopalacze są legalne…

Czytając o tym czym są dopalacze człowiek niemalże automatycznie zaczyna się zastanawiać jak to jest możliwe, że tak niebezpieczne substancje można kupić w całkowicie legalny sposób. Otóż regulacje prawne dotyczące zakazu sprzedaży narkotyków zawierają listę zakazanych substancji. Od zawsze jednak handlarze narkotyków szukali luk prawnych aby legalnie sprzedawać swoje produkty, w związku z tym ciągle poszukiwano substancji, których działanie będzie podobne do zakazanych substancji, ale nie będą się one znajdować na tej liście. W ten właśnie sposób powstały dopalacze. Ministerstwo stara się na bieżąco aktualizować tą listę, jednak tempo powstawania kolejnych substancji jest zbyt szybkie i wciąż pojawiają się nowe, które nie zostały jeszcze nigdzie w prawie ujęte jako nielegalne.

… i tak bardzo niebezpieczne?

Z nieznanymi dotąd substancjami jest o tyle niebezpiecznie, że nikt do końca nie wie jak zadziałają. Zwłaszcza w połączeniu z innymi substancjami, np. alkoholem. Nielegalne narkotyki są niesamowicie niebezpieczne zarówno ze względu na ich działanie jak i właściwości uzależniające, ale istnieją już tyle lat, że naukowcy i badacze zdążyli sprawdzić jaki wywołują wpływ na organizm człowieka, jakie są skutki uboczne ich zażywania, łączenia z innymi substancjami, jak szybko uzależniają i jakie dawki są śmiertelne. Niestety nie można tego samego powiedzieć o dopalaczach, które powstały niedawno. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak zachowa się organizm osoby, która je zażyła, a lekarze mogą nie umieć lub nie zdążyć udzielić skutecznej pomocy medycznej, przez co może dojść do trwałego uszkodzenia zdrowia, albo w najgorszym przypadku – do śmierci danej osoby.
Dodatkowo, dopalacze są najczęściej produkowane w mało sterylnych warunkach. Przez co oprócz tego, że już same w sobie są niebezpieczne, mogą zawierać w sobie różnego rodzaju zanieczyszczenia, które również są niebezpieczne dla zdrowia człowieka (np. w pewnych dopalaczach  wykryto trutkę na szczury).

Co zrobić jeśli wiemy, że ktoś zażywa dopalacze?

Jeśli ktoś z bliskich nam osób zażywa dopalacze, przede wszystkim trzeba spróbować porozmawiać z nim na ten temat. Dopalacze tak samo jak inne narkotyki uzależniają i taka rozmowa może nie należeć do łatwych. Osoba uzależniona będzie minimalizować, wypierać się, twierdzić, że ona nie ma problemu. Ważne, aby nasza rozmowa doprowadziła ostatecznie do tego, aby bliski nam człowiek podjął ostatecznie decyzję o tym, że bez pomocy specjalisty nie jest w stanie sobie sam poradzić i aby skorzystał z tej pomocy lub przynajmniej umówił się na jedno spotkanie z osobą zajmującą się terapią uzależnień. Już jedno takie spotkanie może wiele zmienić w zachowaniu osoby, która zetknęła się z dopalaczami.

Takie spotkanie ze specjalistą może również pomóc osobie, która próbowała zażywać takie substancje, ale jeszcze się nie uzależniła lub pomóc rodzicom, którzy nie wiedzą w jaki sposób rozmawiać na takie tematy ze swoimi dziećmi.


Jeżeli potrzebujesz pomocy lub chcesz porozmawiać skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Email kontakt@nowy-dzien.pl