Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Czy można przesadzić z dbaniem o zdrowie? Lekomania

26.05.2020, administrator

Wieczorny seans filmu w telewizji. Nadchodzi pora przerwy reklamowej. Co drugi spot to reklama leków. Producenci branży farmaceutycznej oferują chemiczne rozwiązanie każdego problemu w postaci łatwo przyswajalnej tabletki. Teoretycznie każda reklama jasno podaje, że dany środek jest wyłącznie suplementem diety, ale szybko podana informacja o konsultacji używania leku z lekarzem lub farmaceutą jest podawana z zawrotną prędkością i prawdopodobnie umyka w informacyjnym szumie. Kto nie chciałby łatwo pozbyć się swojego zdrowotnego problemu czy schudnąć? Wystarczy wziąć tabletkę. I jeszcze jedną. I może jeszcze tę. Do czego może doprowadzić taka praktyka?

 

Lekomania to uzależnienie od lekarstw. Wbrew pozorom jest to tak samo silne i tak samo niebezpieczne uzależnienie, jak narkomania czy alkoholizm. Nadmiar leków może doprowadzić do trwałych zmian w organizmie i stopniowego wyniszczania ciała. Oprócz zmian fizycznych, np. w układzie trawiennym i odpornościowym, nadmierne zażywanie leków może mieć również wpływ na psychikę i zachowanie człowieka. Nagłe zaprzestanie zażywania lekarstw prowadzi do podobnych skutków, jak odstawienie alkoholu. Mogą pojawić się objawy przypominające zespół abstynencyjny.

 

Lekomania jest dosyć trudna do wykrycia. Problem jest niezwykle często bagatelizowany. Chory nie widzi swojego uzależnienia, a wręcz uważa, że postępuje odpowiedzialnie i działa z korzyścią dla swojego organizmu. Bliscy również często nie zwracają uwagi na zagrożenie uzależnieniem i przymykają oko na ilość leków przyjmowanych przez członka rodziny. W lekomanii, podobnie jak w narkomanii, pojawia się głód. Organizm bardzo łatwo przywyka do przyjmowania danego składnika. Cierpiący przedłuża zalecany okres leczenia. Po nowe leki sięga każdego tygodnia lub nawet codziennie.

 

Jak rozpoznać uzależnienie od leków? Kiedy się zaczyna? Zwracajmy uwagę na coraz częstsze, regularne przyjmowanie leków (nie w celach medycznych, ale dla samego przyjęcia leku), objawy zespołu abstynencyjnego po odstawieniu (nerwowość, opieszałość), noszenie leków przy sobie, wykupowanie lekarstw bez recepty, stałe wizyty u lekarza w celu zdobycia recept, wahania nastrojów itp. Lekoman lub lekomanka na brak dostępu do lekarstwa reagują paniką i złością.

 

Jakie objawy towarzyszą samemu uzależnieniu? Nadmierne przyjmowanie leków może nawet wywoływać zmiany w osobowości. Często pojawia się zobojętnienie, które może rozwinąć się w stany depresyjne. Po odstawieniu leków można zauważyć drgawki, bezsenność, osłabienie, zawroty głowy, nagłe wahania nastroju. Lekomania może wynikać z hipochondrii czy nadmiernego dbania o zdrowie, przy jednoczesnym braku świadomości, jak działają leki i jak je mądrze stosować. Zadbajmy o edukację najbliższych. Lekomania wyjątkowo często pojawia się u seniorów, zmartwionych o swoje zdrowie. Dbajmy o nie trzymając się zasad higieny, zdrowego odżywiania, uprawiając sport, unikając stresu. Codzienne dobre praktyki profilaktyczne mogą wpływać na nasz organizm dużo lepiej niż garść suplementów diety, których zażywanie nierzadko skutkuje nałogiem.