Czy uzależnienia znikają na zawsze? To pytanie, które zadaje sobie mnóstwo osób zmagających się z nałogiem. Kiedy powrócę do „normalności” sprzed uzależnienia? Takie pytania mogą podważać sens terapii. Najlepiej zatem będzie przyjąć odmienną perspektywę.
Choroba alkoholowa, to uzależnienie, czyli schorzenie o podłożu psychicznym. Należy pamiętać o tym podczas leczenia, które powinno korzystać nie tylko z metod klinicznych, jak lekarstwa, detoksykacja czy niesławne „wszywki” (esperal). Istotnym elementem wychodzenia z nałogu będzie terapia uzależnień. Szczera rozmowa z terapeutą pomoże znaleźć sedno problemu, dowiedzieć się jakie jest źródło uzależnienia. Powodów sięgnięcia po butelkę może być mnóstwo, od stresu w pracy, po nieprzyjemną sytuację rodzinną. Uzależnieniu często towarzyszą depresja lub stany lękowe, przez które jeszcze trudniej jest poradzić sobie z chorobą.
Dopiero wyleczenie „środka” i medyczne wsparcie mogą przynieść pozytywne rezultaty. To jednak nie koniec, ponieważ problem z alkoholem został jedynie zaleczony. Czy możemy mówić o całkowitym wyleczeniu? Ta odpowiedź może okazać się bolesna, ale prawdopodobnie nie. Problem z alkoholem to zjawisko, które może powrócić w każdej chwili. Pomocna może okazać się jednak zmiana sposobu patrzenia na problem. Nie można traktować swojej codzienności w kategoriach stałego zagrożenia i stresu. Życie bez alkoholu to bardzo trudna do przebycia droga i wielki sukces. Teraz wystarczy tego nie zaprzepaścić. Po zakończonej terapii pora na zmianę nawyków i działania profilaktyczne.
Jak dbać o siebie po terapii? Droga bez alkoholu to ogromna szansa na zmianę całego stylu życia. Jest to powód do dumy, który może przyczynić się do codziennego dbania o zdrowie. Nowa, regularna dieta, przemyślane uzupełnianie płynów, zrezygnowanie z innych używek (np. papierosów) to decyzje, za które podziękuje nam nasze ciało. Warto zacząć również uprawiać sport lub znaleźć sobie jakieś artystyczne hobby. Każdy rodzaj odprężającej działalności przyniesie wytchnienie w stresujących chwilach i oddali chęć spożycia alkoholu . Każdemu pomaga co innego. Długie rowerowe wycieczki, siłownia, szydełkowanie, czytanie lub medytacja i modlitwa. Znajdź swój sposób na życie bez alkoholu lub pomoc swoim najbliższym.