Terapia uzależnień bywa dla uczestnika niełatwym i skomplikowanym procesem, jednak gdy opiera się na zaangażowaniu, szczerości i chęci zmiany, przynosi pożądane efekty. Choroba jaką jest uzależnienie prawie zawsze wpływa na życie rodzinne. Choruje nie tylko sama osoba uzależniona – chorują też jej bliscy. Uzależnienie powoduje destrukcję w relacjach, brak zaufania, lęk, wstyd, poczucie winy, problemy w komunikacji.
Dlatego też, zwłaszcza po zakończeniu leczenia, praca nad związkami z innymi wymaga kontynuacji i zaangażowania.
Jak naprawić relacje rodzinne po terapii uzależnień?
Pierwszym krokiem może być spotkanie rodzinne (z mężem, żoną, dzieckiem, rodzicem – w zależności od potrzeb), jeszcze podczas pobytu pacjenta w ośrodku. W czasie takiej sesji w obecności terapeuty, jest możliwość przeanalizowania najbardziej doskwierających trudności i przygotowania strategii działania. To także szansa dla bliskich na zdobycie podstaw wiedzy o chorobie i jej mechanizmach. Często takie spotkania warto kontynuować w formie terapii dla osób współuzależnionych – indywidualnych bądź grupowych lub udziału w grupach samopomocowych (grupy wsparcia, mityngi Al.-Anon).
Jednym z najważniejszych elementów odbudowy relacji z bliskimi po zakończonej terapii jest komunikacja. Uzależnienie bardzo często prowadzi do całkowitego zerwania interakcji lub do opierania ich na manipulacji i kłamstwach. Dlatego też należy skupić się na otwartej i szczerej rozmowie z rodziną, aby uzewnętrzniać na bieżąco swoje uczucia, obawy i potrzeby. Dzięki temu można skutecznie i pozytywnie wpłynąć na odbudowanie zaufania oraz zrozumieć siebie nawzajem.
Kolejnym istotnym elementem po leczeniu uzależnień jest ustalanie jasnych granic w relacjach z innymi osobami. Pomaga to w zapobieganiu nawrotom choroby oraz utrzymywaniu zdrowych stosunków rodzinnych. Warto więc rozmawiać z bliskimi o swoich własnych granicach, a przy okazji respektować granice pozostałych osób.
Wspólne cele i uczestnictwo w różnego rodzaju aktywnościach pozytywnie wpływa na odbudowę relacji rodzinnych. Wzmacnianie więzi może odbywać się na drodze codziennych rozmów, wakacyjnych wyjazdów, uprawianych sportów lub innych czynności, które sprawiają, że na nowo się do siebie zbliżycie.
Ostatnią sugestią jest samorozwój, czyli nieustanne poszerzanie swojej wiedzy o radzeniu sobie po leczeniu. Praca nad swoimi emocjami, dbanie o własne potrzeby i świadomość własnych granic jest kluczowa dla dobrego samopoczucia.
Na co warto zwrócić uwagę podczas odbudowy relacji rodzinnych po leczeniu uzależnień?
W procesie odbudowy relacji rodzinnych po leczeniu uzależnień kluczowe jest zachowanie otwartości, szacunku i zaangażowania. Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na naprawę relacji rodzinnych, każda sytuacja wymaga indywidualnego podejścia. Ważne jest, aby być cierpliwym i konsekwentnym w dążeniu do budowania zdrowych i trwałych więzi.
W przypadku pytań nasz Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień w Krakowie posiada wykwalifikowaną kadrę, która z chęcią odpowie na Twoje pytania i rozwieje wątpliwości.