Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się z nami

Telefon +48 729-29-78-78

Dzwoń 24h na dobę


Emocje podczas procesu detoksykacji – jak sobie z nimi radzić?

28.11.2024, administrator
Emocje podczas procesu detoksykacji - jak sobie z nimi radzić

Pierwszym krokiem na drodze do zdrowego życia w trzeźwości jest detoksykacja – proces polegający na oczyszczeniu organizmu z toksyn, jakie gromadzą się w wyniku długotrwałego stosowania szkodliwych substancji. Decyzja o podjęciu takiego leczenia  wiążę się z konfrontacją osób chorych z silnymi, często trudnymi emocjami, które były wcześniej tłumione przez nałóg. Ważne jest aby zrozumieć, skąd te emocje się biorą, które z nich mogą się pojawić w trakcie detoksykacji i jak sobie z nimi radzić, aby bezpiecznie przejść przez proces oczyszczania organizmu i przygotować się do dalszej terapii

Emocje podczas procesu detoksykacji

Emocje towarzyszące detoksykacji pochodzą z kilku różnych źródeł. Przede wszystkim, długotrwałe stosowanie substancji psychoaktywnych zmienia strukturę i funkcjonowanie mózgu, co prowadzi do  zaburzeń w regulacji emocji. Nagłe ich odstawienie powoduje nagłą destabilizację w organizmie, który musi przystosować się do życia bez chemicznego wspomagania. Powoduje to intensywne odczuwanie emocji, które wcześniej były tłumione lub osłabiane przez toksyczne substancje.

Dodatkowo, wiele osób podczas detoksykacji konfrontuje się z przeszłością oraz uczuciami i konsekwencjami związanymi z uzależnieniem. Wspomnienia o straconym czasie, zerwanych relacjach czy problemach zdrowotnych mogą wywoływać żal, smutek oraz poczucie winy. Na tym etapie osoby uzależnione często odczuwają brak nadziei i lęk przed przyszłością, co nasila emocjonalne napięcie i stanowi dodatkowe trudności w leczeniu.

Jakie emocje występują podczas detoksykacji?

W trakcie procesu detoksykacji pacjenci mogą doświadczyć następujących emocji:

  1. Lęk – może być spowodowany nagłym odstawieniem substancji psychoaktywnych, bądź niepewnością związaną z tym, co przyniesie przyszłość. Osoby uzależnione obawiają się nawrotów nałogu, trudności podczas terapii i zmagań z trzeźwością.
  2. Złośćuczucie złości przeważnie jest wynikiem frustracji i poczucia bezradności. Nałogowcy mogą odczuwać złość na siebie, na obecna sytuację, a także na konieczność przechodzenia przez ciężki proces detoksykacji.
  3. Smutek – smutek towarzyszy często refleksjom nad przeszłością, stratami, jakich osoba doznała przez nałóg (utrata pracy, relacji, zdrowia). Może być on głęboki i trudny do przezwyciężenia bez wsparcia psychologicznego.
  4. Poczucie winy i wstydu – pojawiają się w momencie, gdy pacjent uświadamia sobie konsekwencje swojego uzależnienia. Poczucie winy jest zazwyczaj związane z wyrządzonymi krzywdami bliskim osobom i zaniedbaniem swoich obowiązków.
  5. Nadziejapacjenci podczas detoksykacji dostrzegają możliwość poprawy swojego życia i otwierają się na zmiany, które mogą im przynieść zdrowie i spokój.
  6. Poczucie ulgi – pojawia się w trackie trwania detoksykacji, gdy osoba uzależniona dostrzega, że udało jej się wytrwać w postanowieniu, a organizm stopniowo oczyszcza się z toksyn. Poczucie ulgi może motywować do dalszego kontynuowania terapii.

Jak radzić sobie z emocjami podczas detoksykacji?

Skuteczne radzenie sobie z emocjami w procesie detoksykacji powinno opierać się o zastosowanie różnych technik, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które mogą pomóc osobom uzależnionym przejść przez ten wymagający proces:

Wsparcie terapeutyczne 

Terapia indywidualna i grupowa, oferowana przez ośrodki leczenia uzależnień, takie jak  Nowy Dzień, pozwala osobom chorym na wyrażenie swoich emocji, ich zrozumienie i analizę. Specjalistyczna pomoc terapeuteczna pomaga nauczyć się jak rozpoznawać i kontrolować emocje, co jest szczególnie ważne w chwilach kryzysu i zwątpienia.

Techniki relaksacyjne i oddechowe 

W chwilach silnych ataków lęku czy złości, szczególnie pomocne okazują się techniki oddechowe, takie jak głębokie oddychanie przeponowe. Również medytacja i relaksacja mięśniowa są doskonałym sposobem  do wyciszenia umysłu oraz rozluźnienie ciała. Regularne stosowanie tych technik, może pomóc osobom uzależnionym lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami i  utrzymywać wewnętrzną równowagę.

Aktywność fizyczna

Aktywności fizyczne takie jak joga, spacery, ćwiczenia cardio, sprzyjają uwalnianiu endorfin hormonów odpowiedzialnych za poprawę samopoczucia i odczuwanie szczęścia. Ruch fizyczny redukuje napięcie oraz poprawia nastrój, co jest niezwykle ważne w procesie detoksykacji. Dodatkowo, ćwiczenia poprawiają jakość snu, co w tym przypadku ma szczególne znaczenie, gdyż wiele osób zmaga się z bezsennością i zniekształconym rytmem dobowym w wyniku uzależnienia.

Prowadzenie dziennika emocji 

Pisanie dziennika emocji to jedna z najskuteczniejszych metod samopomocy w procesie detoksykacji. Regularne zapisywanie uczuć, myśli i reakcji na codzienne sytuacje umożliwia osobom chorym lepsze zrozumienie emocji oraz odkrycie wzorców ich występowania. Ponadto, pisanie pomaga zyskać większą kontrolę nad tym, co się dzieje wewnętrznie i stanowi formę odreagowania. Ułatwia to również zidentyfikować przyczyny trudnych emocji i stopniowo opracowywać prawidłowe sposoby ich regulowania. W trakcie detoksykacji dziennik emocji może pełnić funkcję terapeutyczną, a jego zapisy mogą stanowić materiał do analizy podczas sesji terapeutycznych.

Wsparcie społeczne 

Osoby uzależnione często zmagają się z samotnością i poczuciem izolacji, które nasilają stres i trudności emocjonalne. Wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy są obecni w trudnych chwilach, sprawia, że czują się oni zaakceptowani i bezpiecznie. Wzmacnia to ich  motywację do wytrwania w leczeniu oraz do podjęcia dalszych kroków w kierunku zdrowego życia. Również grupy terapeutyczne pełnią rolę motywującą, umożliwiając członkom dzielenie się swoimi doświadczeniami z innymi osobami będących w podobnej sytuacji życiowej. Wzajemne wsparcie w grupie, dzielenie się sukcesami i trudnościami, łagodzi stres i pomaga osobom uzależnionym zrozumieć, że nie są sami w swojej walce.

Farmakoterapia 

W przypadku nasilonych objawów, takich jak lęk czy bezsenność, specjalista może zalecić krótkoterminową farmakoterapię. Leki regulujące ciśnienie krwi i tętno oraz przeciwdrgawkowe pozwalają pacjentowi bezpiecznie przejść przez detoksykację bez nadmiernego cierpienia.

Detoksykacja to fundament procesu zdrowienia, który wywiera ogromny wpływ na organizm i psychikę osoby uzależnionej. Zmiany zachodzące podczas tego procesu są przeważnie ciężkie do zrozumienia, dlatego powinien on być przeprowadzany w oparciu o profesjonalną pomoc, która pokaże jak sobie z nimi radzić . Ośrodek leczenia uzależnień Nowy Dzień oferuje wsparcie medyczne, które zapewnia bezpieczeństwo pacjentom, oraz pomoc psychologiczną, która pozwala zmierzyć się z trudnymi emocjami, jakie pojawiają się podczas detoksykacji. Każdy przypadek uzależnienia jest wyjątkowy, dlatego też plan leczenia powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.